YENİ REDBREAST RUYA GİBİ

by viskihaber

Irish Distillers firması, Redbreast markasının sınırlı üretim “Dream Cask” serisinin 3. şişesini duyurdu.

%51.5 alkol oranına sahip “Redbreast Dream Cask Ruby Port Edition” harmanında, en genci 28 yaşında olan 4 İrlanda viskisi bulunmakta. Eski burbon, olorosso ve kırmızı porto şarabı fıçıları içerisinde olgunlaştırılmış bu viskiler son olarak tek bir kırmızı porto şarabı fıçısında evlendirilmiş. Bu viski ayrıca Redbreast’in tamamıyla ‘tek bir porto şarabı fıçısı’ içinde sonlandırılan ilk ekspresyonu olma özelliğini de taşıyor.

Redbreast Dream Cask Ruby Port Edition göz alıcı kızıl-kahve maun rengini bitişinin verildiği porto şarabı fıçısından alıyor.

Viskinin mimarı Redbreast baş harmancıları, 30 yıl önce gittikleri, porto şarabının kalbi Duoro vadisinden, Redbreast’in ileride ‘Dream Cask’ olarak adlandırılacak fıçılarını özenle, tek tek seçip İrlanda’ya getiriyorlar. 1989-91 yıllarında, efsane Redbreast 27’nin yaratılış sürecine denk gelen denemelerde, ellerindeki porto şarabı fıçılarının, damıttıkları sıvıya, olgunlaşma ve bitiş sürecinde muhteşem özellikler katabileceğini keşfediyorlar. Ve bu iksir ile doldurdukları fıçıya ‘rüya fıçı’ adını veriyorlar.

“Markanın en yaşlı daimi ekspresyonu olma özelliğini taşıyan Redbreast 27’nin son sürümü henüz geçen ay yapılmıştı.”

Baş harmancı Billy Leighton, ile beraber Dave McCabe’in yaratıcılıklarının ürünü olan bu son Redbreast ekspresyonu, ipeksi pürüzsüzlükte bir içim keyfi sunmakta. Başlarken hissedilen çeşni baharat, bitter çikolata ve tarçın aromaları, yerini bilindik Redbreast’i anımsatan mürdüm eriği ve egzotik meyve tatlarına bırakıyor. Bitişte gelen kuru üzüm, sultaniye üzümü ve böğürtlen tatları da viskiye ekstra bir derinlik ve farklılık katmakta. Göz alıcı kızıl-kahve maun rengini ise, bitişinin verildiği porto şarabı fıçısından almış.

“Dream Cask Ruby Port Edition”ın nadir şişeleri, Redbreast’in özel viski kulübü ‘The Birdhouse’da sadece üyeleri arasında yapılacak bir kura çekimi ile sahiplerini bulacak. Kurayı kazanan üyeler öncelikli olarak bu 500ml’lik şişeye 490€ karşılığında sahip olma şansına erişecekler.


İlgili Haber:

You may also like

Leave a Comment