VİSKİ DÜNYASINDA ARTIK KARARLARI KADINLAR ALIYOR

by viskihaber

Kantar araştırma şirketinin son yapmış olduğu anketlere göre, kadınlar günümüzde 40 milyon kadeh fazla viski tüketmekteler. Bu 2010’daki rakamların tam %15 fazlası. Son 10 yıl içerisinde %6 düşüşle, viskiden farklı bir içkiye geçen erkeklerde ise durum tam tersi.

Değişiklik sahne önünde olduğu kadar sahne arkasında da hissedilmekte. Damıtımevleri artık, damıtımcı veya harmancı gibi pozisyonlar için kadınları daha çok tercih ediyorlar.

Galler’deki tek aktif damıtımevi olma özelliğini taşıyan Penderyn, kurulduğu 2004’ten beri, viskilerini kadınlara emanet etmiş durumda. Glenmorangie’ye “analytics and whisky creation” departmanının başı olarak transfer olan, eski baş damıtımcı Gillian Macdonald’ın koltuğuna, Laura Davies geçmiş. Davies’e göre, yönetici pozisyonunda daha çok şans verildikçe, viski dünyasında kendilerine daha fazla yer olduğunu hisseden kadınlar, içki tercihlerinde de viskiye yönelmiş durumdalar.

Davies ve Macdoland’ın yanı sıra, viski sektöründe lider pozisyonda birçok kadın bulunmakta. Johnnie Walker, Benriach ve  John Dewars baş harmancıları, sırasıyla Emma Walker, Rachel Berrie, Stephanie Macleod’un yanı sıra Cascade Hollow’un genel müdürü ve aynı zamanda baş damıtımcısı olan Nicole Austin bunlardan sadece bazıları.

Toulvaddie’nin kurucusu Heather Nelson, Brenne Whisky’nin sahibi Allison Parc ve İrlandalı The Chapel Gate Whiskey’nin kurucusu Louise McGuane gibi kendine ait viski markaları olan girişimciler ve burada ismini sayamadığım daha nice başarılı kadın, dünya viski sektörüne yön vermekte.

Emma Walker
Louise McGuane
Alwynne Gwilt

2011’den beri yazdığı çok sevilen Miss Whisky bloğunu, 2016’da The Balvenie marka elçisi olmak için bırakan, Alwynne Gwilt’e göre, Uzak Doğu’da viskinin patlama yapması, oradaki kültürle paralel, bilinen viski algısını tamamen değiştirdi.

“Önceleri bizde viski; deri koltuklarda yayılarak, piposunu tüttüren kodaman erkek tipiyle özdeşleştirildi. Ancak son senelerde, Uzak Doğu kültürünün etkisiyle bu figür yavaş yavaş silinmeye başladı. Çünkü; örneğin Japonya’da, viski hiçbir zaman erkek içkisi ya da kadın içkisi olarak ön plana çıkan bir içecek olmadı. Orada viski sadece, içince zevk aldığın herhangi bir içki. Tokyo’da viski sifonla servis ediliyor ve insanlar kızarmış tavuğu, highball viski ile mideye indiriyorlar. Viski artık Mad Men’de gösterildiği gibi maskülen erkek yöneticilere ilham getirmesi için, güzel kadınların servis ettiği bir içki değil” diye ekliyor Alwynne Gwilt “O dönem çoktan bitti!”

You may also like

Leave a Comment