The Balvenie için çok özel bir şişe: The Edge of Burnhead

by viskihaber

The Balvenie’nin 2019’da çıkarttığı “Hikâyeler” serisinin son çıkan ekspresyonu, bu 19 yıllık çok özel tek malt viski.

Bu viskinin kalitesini ve güzelliğini burada anlatmaya çalışıp da boşuna nefes tüketmeyeceğim ama yaratılış sürecinin arkasındaki muhteşem öyküyü dinlemeden geçmemek gerekir.

Her şey bir tutam funda ile başladı…

‘The Edge of Burnhead’in Hikâyesi

Hikayeyi altta özetlemeye çalışsam da, tamamını Balvenie web sitesinden okumanızı ya da burnheadwood.com ve Spotify’da ki podcast ile Dave Stewart ve global marka temsilcisi Gemma Paterson’ın kendi sesinden dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Kayıtlar birebir hikayenin geçtiği noktalarda alınmış.

Dave Stewart & Gemma Paterson fundalıkta

Olay çiftlik müdürü Dave Stewart’ın, Balvenie arazisi içerisinde bulunan Burnhead koruluğunda, sabah yürüyüşü esnasında yaşadığı bir aydınlanmaya dayanıyor.

Kendini koruluğun hemen kıyısından başlayıp, göz alabildiğince uzanan ve tüm araziyi örten fundalıkta bulan Dave, eline aldığı bir tutam taptaze bahar fundasını koklayınca, bunun geleneksel Balvenie lezzetinin kaynağı Berrylyes arpasıyla harika bir eşleşme olabileceğini hemen anlıyor. Taşıyabildiği kadar funda ile malt evinin yolunu tutan Dave, böylece damıtımevi günlüklerinde “The Heather Trials – Funda Denemeleri” adıyla kayıtlara geçecek lezzet testlerini başlatıyor.

Dönemin damıtımevi müdürü Ian Millar, maltlama sırasında fırında funda tütsüleme fikrinin ne denli anlamlı ve güzel olduğunu şu şekilde anlatıyor, “baktığımız zaman aslında avucumuzun içinde, bundan bin sene sonra turbaya dönüşecek bir tutam bitki tutuyorduk. Bölgemizdeki turbanın kaynağı yüzlerce yıl boyunca basınç altında topraklaşan, kurumuş solmuş bu fundadan başka bir şey değildi. Ve kendimize şunu sorduk ‘topraklarımızda ebediyetten beri sınırsızca yetişen, bu meşe odunu kadar diri ama bir hanımeli kadar da narin yoldaşımıza, viskimizi yaratırken neden daha fazla rol vermiyoruz?’”

Sonuç olarak bu viskide bilindik, gövdeli Balvenie damağının yanında, buna eşsiz bir şekilde ayak uyduran, hafif baharat ve sulu yemiş notalarıyla birlikte hassas meyvemsi tatlar ortaya çıkıyor.

Ancak Dave, Ian ve diğer tüm damıtımevi çalışanları için bu viskiyi asıl önemli kılan şey, Balvenie tarihinde ilk kez bir ekspresyonun yapımında kullanılan tüm bileşenlerin, tamamen işletmenin kendi bünyesinde yetişen ve üretilen malzemelerden oluşması. Onlar için bu muhteşem viski;

“Balvenie zanaatkârlarının sadakat, azim ve yenilikçiliği ile Balvenie topraklarında yetişen tüm güzelliklerin birlikte damıtılmasıyla yaratılmış tek viski.”

You may also like

Leave a Comment