ŞİİR GİBİ VİSKİ

by viskihaber

Fıçıya girdiği anda olgunlaşmaya başlayan viskiyi, yaşayan ve nefes alan bir varlık olarak gören Chapter 7’ın İzmirli yaratıcısı Selim Evin, isim düşünürken Sheakspeare’in “As You Like It” komedyasında geçen ‘İnsanın Yedi Çağı’ şiirinden esinlenmiş. Selim Bey’e göre olgunlaşma sürecini fıçıda tamamlayan viski, şişelendiği zaman yedinci çağına ulaşmakta.

Her türden şiir ve viski severe hitap eden Chapter 7’nin antolojisinde muhteşem şişelemeler bulunuyor: O anlatasın ben dinleyeyim derseniz, tek fıçı ekspresyonları olan Monologue serisinden bir şişe açın, o size anlasın. Yok, eğer farklı fıçılarda farklı deneyimler yaşamış viskilerin tecrübelerini ve anılarını yâd etmek istiyorum derseniz de Anectode serisinin viskilerini yudumlamanız yeterli.

Chapter 7 Monologue 10YO Ledaig
Chapter 7 Anectode 24YO Blended Malt

Eğer bir viskinin fıçı içerisinde nasıl bir ömür sürdüğüne, nasıl büyüdüğüne şahitlik etmek isterseniz de takip etmeniz gereken seri “Chronicle”. Çünkü bu seride, olgunlaşma sürecindeki viskiler ara ara ufak partiler (small batch) halinde şişelenerek, bir nevi kronolojik kayıtları alınıyor. Babamızın her sene kafamıza kalın ciltli bir kitap dayayıp, duvara işlediği boy skalası veya yaş günümüzde çekilen fotoğraflar gibi…

İşte bu seriden, üç adet ilk dolum burbon fıçısında olgunlaşan, doğduğu damıtımevi son derece gizli bir “Islay Tek Malt” viskisinin 8. yılında çekilen %49.2 alkollü fotoğrafı “Chapter 7 Chronicle Islay Single Malt” dünyanın en itibarlı içki ödüllerinden ‘World Drinks Awards’ bünyesinde düzenlenen ‘Bağımsız Şişeleyiciler Yarışması’ndan (Independent Bottlers Challenge), ALTIN madalya ile döndü.

Bunun yanında Jura ve Ledaig Monologue’larından da birer gümüş ve bronz madalya koparan Chapter 7, “Scotch Islay Independent Bottler of the Year” seçilerek de muazzam bir başarıya imza atmış oldu.

Henüz 8 yaşında bu ödüle uzanan “Chapter 7 Chronicle Islay Single Malt” viskisi, fıçılarında olgunlaşmaya devam ederken, bakalım ilerleyen yaşlarda da aynı başarıyı gösterebilecek mi? Veya başka bir deyişle, acaba karşımızda genç yaşta üne kavuşan bir Natalie Portman mı var yoksa Macaulay Culkin mi, takip edip göreceğiz. Sağlığınıza!

You may also like

Leave a Comment