PAUL JOHN TÜRKİYE’YE GELİYOR

by viskihaber

Renkler diyarının Premium Single Malt Viskisi, “Paul John Indian Single Malt”, Türkiye’ye geliyor.

2009’da üretime başladığı andan beri, olağanüstü viskilere ve başarılara imza atan Paul John, Türk viski severler için ayrıcalıklı bir marka. Zira dünyadaki beş marka müdüründen biri, hepimizin yakından takip ettiği Whisky Monster, Koray Kaan Özdemir.

Ve kendisi, Paul John viskilerinin 3 farklı ekspresyon ile, çok yakında ülkemizde satışa sunulacağının müjdesini verdi.

keyifadami.net ve whiskymonster.com kurucusu Koray Kaan Özdemir

Şişeleri ülkemize getiren TWS ithalat ve Paul John kurmayları (yani bildiğimiz @turkishwhiskysociety ve @whiskymonster), adeta bir yıldızlar karması olan, Paul John ekspresyonları arasından, hangilerini getireceklerine karar verirken oldukça zorlanmışlar. Ve marketin dinamikleriyle, biz Türk viski severlerin damak tatlarına göre yapmış oldukları hararetli çalışmalar sonucunda; NIRVANA, BRILLIANCE ve BOLD şişelerini, ilk etapta sahaya sürmeye karar vermişler.

Paul John Nirvana

Paul John Brilliance

Paul John Bold

Yıldızlardan “Nirvana”; %40 alkol oranıyla giriş seviyesi olarak lanse edilmesine rağmen, “The Great Indian Single Malt”ın tüm karakteristik özelliklerini taşıdığı için, dünyaya tanıtıldığı 2019’dan beri yok satan bir viski. Bunun yanında, sertliği %46 seviyesine çekip, yoğun Islay turbası sevenler için “Bold”; ve turbasız tercih edenler içinse “Brilliance” ekspresyonlarını, şimdilik biz viski severlerin beğenisine sunacaklar. Lakin ben, rafların ve stokların öyle hızlı boşalacağını düşünüyorum ki, eminim diğer Paul John yıldızları da kısa zamanda ülkemizi ziyaret edeceklerdir.

Paul John markası; muhteşem damıtımevi ve yorulmak bilmeyen ekibi ile genç yaşına rağmen son derece önemli başarılara imza atmış ve dünya viski sektörünün bakışlarını üzerine çekmiş bir marka. Bildiğiniz gibi Jim Murray, kutsal viski kitabında “Kanya” viskisini 2017’nin ‘En İyi Asya Viskisi’ olarak seçtikten sonra, aynı serinin 2. şişelemesi “Mithuna”yı, bu sefer “Dünyanın” en iyi üçüncü viskisi olarak tarihe yazdı.

Paul John, her viskisinin güzelliği ve başarısı ile geri adım atmadan, hep bir öncekinin üzerine koyarak, hızla yol almakta. Ben de hem bu markayı yakından tanıyıp, hem de viskilerini de daha iyi anlayabilmek adına, Whisky Monster Koray ile ufak bir soru-cevap gerçekleştirdim:


Viskihaber: Okurlarımız için kısaca kendinden ve viski macerandan söz edebilir misin?

WhiskyMonster: Viski maceram 2012’de Keyif Adamı adıyla yazmaya başladığım içki bloğu ile başladı ve İstanbul’da hızlı bir şekilde ilerledi. 4 yıl boyunca İstanbul’da viski ve içki kültürüne katkılar yaptıktan sonra 2017 başında Amerika’ya taşındım. Buraya taşınınca tabii Keyif Adamı, Whisky Monster’a dönüştü:)

Bu ay itibariyle Amerika’da 4. yılımı dolduruyorum ve viski ve yüksek alkollü içkiler uzmanı olarak çalışıyorum. 2018’in Kasım ayında Paul John Single Malt Whisky’nin Amerika Batı Yakası Marka Müdürü olarak çalışmaya başladım. O günden bu yana hem markanın buradaki operasyonlarını yürütüyorum hem de bağımsız olarak Whisky Monster’ın sitesini ve sosyal medyasını yönetiyorum. Bunun yanında lokal ve ulusal birçok viski ve yüksek alkollü içki yarışmalarında jüri üyeliği yapıyorum.


Viskihaber: Biraz bahseder misin, Paul John Damıtımevi’ni farklı kılan şeyler nedir?

WhiskyMonster: Paul John Damıtımevi 2008 yılında kurulup 2009 yılında viski üretmeye başladı. Ancak ana şirketimiz olan John Distilleries uzun yıllardır lokal pazar için viski, rom, brendi, votka ve şarap bağlarımızla şarap üretiyor. Ürettiğimiz viskilerden Original Choice dünyanın en çok satılan 5. viskisi durumunda.

Dünya pazarına açılmak isteyen, damıtımevlerinin başkanı (Chairman) Paul John (evet, isim başkandan geliyor), uzun yıllardır yanında Baş Harmancı olarak çalışan Michael D’Souza ile premium single malt üretebileceği Paul John Damıtımevi’ni kurmaya karar veriyor. Michael bu macerada Baş Damıtıcı (Master Distiller) olarak görev almaya başlıyor. 2012’de ilk viskimizi İngiltere’de satışa sunarak piyasaya giriyoruz.

Paul John viskilerinin sahibi Paul John
Baş damıtıcı Michael D’Souza

Sanırım Paul John’u özel kılan şeylerin en önemlisi tam olarak bir Hint viskisi olması. Yüzde yüz bir Hint single malt viskisi yapmak Paul John’un asıl amacıydı fakat kolay değildi. Kullanacağımız arpanın Hindistan’ın kuzeyinde yetişen 6 sıralı arpa olmasına karar verildi. Bu arpa türü İskoç ve çoğu single malt viskide kullanılan 2 sıralı arpadan yüksek protein ve enzim miktarıyla ayrışıyor. Bu özellik viskimizin meyvemsi aromaları ve kremamsı damağının oluşmasında çok önemli. Ancak bu arpa türünü işlemek daha az hacim üretebildiğimiz için daha pahalı. Yine de bunu yapmaya devam edeceğiz. Turbalı viskilerimizde kullandığımız turbanın da Hindistan’dan olmasını isterdik ancak ne yazık ki uygun bir turba türü olmadığı için bu şu an mümkün değil. Bu yüzden turbayı kış aylarında kullanmak üzere İskoçya’nın Highland ve Islay bölgelerinden Hindistan’a ithal ediyoruz. Viskilerimiz yine Hindistan’da el yapımı üretimi olan bakır imbiklerde damıtılıyor ve Goa’nın tropik ikliminde olgunlaşıyor. Goa’nın bu iklimi sonra da anlatacağım üzere viskimiz için çok ama çok önemli.


VH: En merak edilen soruya geçelim. Paul John viskilerinin Türkiye pazarına giriş yapacağı müjdesini vermiştin. Bildiğim kadarıyla, başlangıç serisi “Nirvana”, biraz daha yüksek alkollü “Brilliance” ve turbalı viskiniz “Bold” Türkiye’de satışa sunulacak ekspresyonlar. Bununla ilgili bilgi verebilir misin?

WM: Paul John’u Türkiye’ye getirme kararı aldığımızda, ithalatçımızla hangi viskileri getirmemiz doğru olur diye düşündük. Girdiğimiz her ülkede önce ‘Core Range’ olarak adlandırdığımız ana seçkimizle bulunmayı tercih ediyoruz. Bu viskilerin Paul John markasının kurulma amacını en iyi yansıtan viskiler olduğunu düşünmekteyiz. Bu seçki içerisinde Brilliance(%46), Edited(%46), Bold(%46), Classic Select Cask(%55.2) ve Peated Select Cask(%55.5) bulunmakta. Türkiye marketinin dinamiklerini, fiyat politikasını da yakından inceleyerek turbasız viskilerimizden Brilliance ve yüksek miktarda Islay turbası içeren malt ile yapılan Bold’u ithalatçımızla beraber seçtik. Bunların yanına da aslında dünyaya 2019’da tanıttığımız, artık giriş seviyesi viskimiz olarak adlandırdığımız ‘Nirvana’ isimli %40 alkole sahip viskimizi eklemeye karar verdik. Nirvana hem daha uygun fiyatıyla, hem de Paul John viskilerinin karakteristik özelliğini taşıdığı için, birçok ülkede yok sattı. Hatta ABD’de 2020 yılı için getirdiğimiz stok, pandemiye rağmen Kasım ayı gelmeden tükendi.


VH: Peki Jim Murray tarafından 2020’nin en iyi 3. Viskisi seçilen “Mithuna” ülkemizde boy gösterecek mi?

WM: Mithuna, Paul John için önemli bir yere sahip olan Zodiac serisi viskilerimizin ikinci şişelemesi. İlk şişe Kanya, yine Jim Murray tarafından, 2017’de ‘En İyi Asya Viskisi’ seçilmişti. İkinci şişemiz olan Mithuna ‘2020’nin En İyi 3. Viskisi’ seçildiğinde daha şişelere doldurulmamıştı bile. İlk şişeler damıtımevinde satışa sunuldu ve önümüzdeki haftalarda Amerika’da da hazırlanmaya başlayacak. Ancak, yeni olduğumuz Türkiye marketine ürünü yetiştirmemiz en azından bu yıl içerisinde çok da mümkün görünmüyor. Tabii ki ilk gelen ürünlere gösterilecek ilgi bu durumu gözden geçirmemizi sağlayabilir.

Paul John Zodiac serisi 1. şişe Kanya
Paul John Zodiac serisi 2. şişe Mithuna

VH: Mithuna Paul John’un burçlar (Zodiac) serisinin, Kanya’dan sonraki 2. ekspresyonu. Bu serinin sonraki viskisi hangi burç olacak şimdiden belli mi, yoksa karakterine hangisi uygunsa ona göre mi belirlenecek?

WM: Zodiac serisi Kanya ile başlamıştı. Kanya, Hint Zodyak’ına göre Başak burcunun eşdeğeri. Mithuna ise İkizler burcunun eşdeğeri. Açıkçası Mithuna’dan önce başka bir burç düşünülüyordu ama Michael sanırım bunun daha uygun olduğunu düşündü. Bir sonraki viskinin ne olduğu konusunda henüz bir bilgi verilmedi. En azından bir süre için de bileceğimizi sanmıyorum.


VH: Mesela bir gün yolumuz Hindistan’da Goa’ya düşerse, (meşhur bir turizm cenneti olduğunu biliyoruz) Paul John damıtımevini ziyaret edebilir miyiz?

WM: Paul John Damıtımevi, Hindistan’ın en küçük eyaleti olan, ama yılda 7 milyon turist çeken bir cennet olan Goa’da bulunmakta. 2019’da açtığımız Ziyaretçi Merkezi de Hindistan’da bir damıtımevinin açtığı ilk ziyaretçi merkezi olma özelliğini taşıyor. Profesyonel bir ekiple ziyaretçilerimize bütün damıtımevini gezdirip, tam anlamıyla bir viski eğitimi sunuyoruz. Goa’yı ziyaret ederken planlarınıza eklemenizi öneririm.

Paul John Damıtımevi, Goa-Hindistan

VH: Yeraltında bulunan 3500 fıçı kapasiteli bir mahzeniniz ve deniz seviyesinde bulunan 6200 fıçı kapasiteli 2 ayrı hangarınıza, yapımı yakın zamanda tamamlanan, 15000 fıçı kapasiteli yeni hangarınız da eklendi. Bunların ortam olarak farklılıkları nelerdir ve sence viskiye etkileri nasıl oluyor? Viskilerin bekletileceği yeri nasıl belirliyorsunuz, yani hangi viskileri aşağıya alıyorsunuz, hangilerini yukarıda tutuyorsunuz?

WM: Hangarlarımız ve mahzenimiz Paul John’u farklı kılan detaylardan. Tesisimizin içinde, Amerikan damıtımevlerinden örnek aldığımız, iki adet hangarımız var. Bunların içinde 13, 14 katlı bir raf sisteminde fıçılarımız dinlenmekte. Bu iki hangarda ‘olgunlaşma fıçısı’ adını verdiğimiz 1., 2. ve 3. dolum burbon fıçılarımız yer almakta. ‘Underground Cellar’ adını verdiğimiz yer altı mahzenindeyse limitli şişelerimizde kullandığımız 1. dolum burbon, Amerikan virgin oak, Oloroso, PX, Tawny, Port, Madeira ve rom fıçılarımız bulunmakta. Bu iki ortam arasındaki en büyük fark ise tabii ki iklim. Hangarlarda Goa’nın nemli ve sıcak ortamı sürekli etki yapmakta. Aynı zamanda 13 katlı sistemin her katı doğal bir şekilde farklı derecelerdeki sıcaklıklara maruz kalıp, bir mikro klima ortamı yaratıyor. Bu hangarlarda yıl boyunca 32-40 derece sıcaklıklara ve %70-75 arası bağıl neme ulaşan hava durumu gözleniyor, bu da fıçılarımızdan %8 ve %10 arası yıllık kayıp yaratıyor ve viskinin hızlı bir şekilde olgunlaşmasını sağlıyor. İskoçya’da bu miktarın ortalama %2 olduğunu düşününce, 5 yıl içerisinde çok iyi olgunlaşmış bir viskiye ulaşabiliyoruz. Nirvana’nın 3 yaşında bir viski olmasına rağmen 10-12 yıllık İskoç viskileri gibi tattığını siz de deneyince gözlemleyeceksiniz.

Yer altı mahzeninde ise beton bir yapının içinde bulunan fıçılardan bahsediyoruz. Bu yapı İskoçya’da kullanılan geleneksel ‘Dunnage’ tipi mahzenden geliyor. En fazla 5 fıçının üst üste olduğu bu mahzende, fıçıdan kaybımız biraz daha düşük sıcaklık ve nem sayesinde çok az miktarda azalmakta. Başka bir deyişle, bu mahzenlerde olgunlaşma hızını doğal bir şekilde daha iyi kontrol edebiliyoruz.

Paul John yer altı mahzeni
Paul John Yer Üstü Hangarı


VH: 2018’den beri “Christmas Edition” çıkarıyorsunuz. 2018, 2019 ve şimdi 2020. Hepsi birbirinden farklı konseptler, tatma şansım olmadı ama eminim olağanüstü viskilerdir. Bu ‘Christmas Edition’ları hazırlarken, viskinin temasını neye göre belirliyorsunuz?

WM: Christmas Edition ilginç bir seri. Hindistan’da bulunduğumuzdan dolayı kimse bizden bu isimde bir viski beklemiyor, ama Goa’nın 1964’e kadar bir Portekiz kolonisi olduğunu ve İngiltere’nin de etkisiyle bu bölgedeki nüfusun çoğunluğu Katolik. Bu da aslında böyle bir kutlama viskisi yapmamızın en büyük motivasyonu. Viskinin teması ise tamamen Michael’a ait. Ana karakterin Noel’e yakışması gerekiyor, yani Noel’de yudumlanınca o hissiyatı verecek bir viski yaratmaya çalışıyor Michael. 2018 ve 2019’da ‘finish’ işlemi yaptık. 2018 burbon fıçısında olgunlaştıktan sonra Oloroso fıçılarında, 2019 ise burbon fıçılarındaki olgunlaşmadan sonra PX fıçılarında sonlandırıldı. Ancak bu 2 yıllık ‘finish’ işlemi Goa’daki iklimden dolayı aslında ikincil bir olgunlaşma olarak düşünülebilir. 2020’de ise bir harmanlama işlemi yaptık ve üç farklı fıçı tipini (ex-bourbon, Oloroso ve American Virgin Oak) harmanladık. Bu üç viskinin ortak özellikleri ise hafif miktarda turbalı malttan üretilen viski içermeleri. Ben eğitimlerimde üç viskinin de farklı ülkelerdeki Noel kutlamalarını anımsattığını düşündüğümü iletiyorum. Mesela 2019 bana Kuzey Avrupa Noel dönemini hatırlatıyor, 2020 ise Amerika Noel’ini yaşatıyor. Christmas Edition şişelemelerinin bir diğer özelliği ise aslında bizim için bir deneme şişelemesi de olması. 2018 ve 2019’da kullandığımız Oloroso ve PX fıçıları bu yıl piyasaya sürdüğümüz Oloroso Select Cask ve PX Select Cask için bir ön deneme oldu. Christmas Edition 2020’de ise American virgin oak fıçılarının etkisini gözlemledik. Bu da aslında bu fıçılarda olgunlaşıp, burbon fıçılarında bitişi verilen Mithuna için marketin ne düşüneceğini bize önden gösterdi.

Paul John 2018-2019-2020 Christmas Edition şişelemeleri (Fotoğraf: Marcello Mamberto)

VH: Türk bir marka müdürü varken, Paul John viskilerinin ülkemiz ile ilgili bir “proje ekspresyonu” olacak mıdır? Örneğin Türk arpalarından damıtılan bir viski gibi… Yüzyıllardır Anadolu’da yetiştirilen, tam da Paul John’un sevdiği gibi protein oranı yüksek, son derece kaliteli atalık arpalarımız bulunmakta.

WM: Şu an dünyada 5 marka müdürü olarak yer alıyoruz ve hepimiz sorumlu olduğumuz alanda viskilerimize gösterilen ilgiyi ve geri beslemeleri takip edip Michael ve marka ekibine iletiyoruz. Nirvana’nın Amerika’da satışa sunulması, Fransa’da geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürülen Pondicherry gibi şişelemelerimiz tamamen marka müdürlerinin bu bilgileri paylaşmasıyla oluştu. Türkiye’den de ileride alacağımız market bilgileri farklı denemeler yapmamızı sağlayabilir! Doğruyu söylemek gerekirse Türk arpası projesi yapılsa bile olgunlaşması uzun bir süre gerektireceği için böyle bir projeyi çok olası görmesem de viski dünyasında her şey mümkün.VH: Çok teşekkürler! Yeni yılın sana sağlık, bolca mutluluk ve başarı getirmesi dileğiyle.

WM: Bu fırsatı bize sunduğunuz ve Paul John’u Türkiye ile paylaştığınız için biz teşekkür ederiz. Umarım pandemi döneminin bitişiyle Türkiye’ye gelip viskilerimizi Türk viski severlerle beraber yudumlayabiliriz.


You may also like

Leave a Comment