PARDON BU VİSKİNİN TERUARI NEDİR?

by viskihaber

Yakın bir gelecekte viski seçerken de bu soruyu duyarsanız şaşırmayın. Şarap dünyasının en önemli kavramlardan biri olan ‘teruar’ terimini, viski sektörüne adapte etmek için ilk adım, İrlandalı Waterford damıtımevi tarafından atıldı.

Dünyanın önde gelen şarap üreticilerinden ilham alan Waterford damıtımevi, 2015’te %100 İrlanda çiftliklerinden hasat edilmiş arpalardan damıttığı ‘Single Farm Origin’ serisini piyasaya sürdü. Bu seride her şişe, sadece tek bir çiftlikten hasat edilmiş arpalardan damıtılan viskileri barındırmakta.  

1. şişeleme Bannow Island: Edition 1.1 (50% ABV) için damıtılan arpa, İrlanda’nın güneyinde, Wexford kasabasında bulunan Bannow Island çiftliğinde, Ed Harpur tarafından yetiştirilmiş. Atlas okyanusunun yoğun iyotlu rüzgârları ve kumlu toprak yapısı, bu bölgeyi zorlu ama bir o kadar da özel bir teruar yapmakta.

2. şişeleme Ballykilcavan: Edition 1.1 (50% ABV) için damıtılan arpa ise David Walsh-Kemmis tarafından, Laois bölgesinin batısındaki Barrow kasabası sınırları içinde bulunan tarihi Ballykilcavan çiftliklerinde yetiştirilmiş. Ağaçlık alanların bir duvar gibi verimli tarlaları sardığı bu bölge, arpa yetiştiriciliğinin kalbi olarak bilinmekte.

Bu ay içerisinde Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra Tayvan, Çin, Japonya ve Kanada’da satışa çıkması planlanan bu ekspresyonların yanında 3. şişeleme olan Ratheadon: Edition 1.1 ise sadece, damıtımevinin kendi sitesinden online olarak satışa sunulacak.

Waterford Single Farm Origin Serisi şişeleri değeri 70.00£ olarak belirlenmiş. Slainte!


You may also like

Leave a Comment