“Nuckelavee”, Orkney adası civarında görüldü!

by viskihaber

Toplamda 6 ekspresyon olacak, İskoç mitleri ve halk efsaneleri temalı “Scottish Folklore” serisinin 4 numaralı viskisini, Cask88’in eksperleri bu kez Highland damıtımevinde buldu.

Doğduğu 22 Haziran 1988 Çarşamba günü bir şeri fıçısına doldurulan bu viski, 59o kuzey enlemindeki Orkney adasının zorlu şartlarında geçirdiği on yıllar sonrasında biraz fazla yabanileştiğinden, kendisine çeki düzen verecek bitişi için bir süre Fransız Rivesaltes Şarabı fıçısına gönderilmiş.

31 yaşına bastığında, son derece kudretli, karmaşık ve çarpıcı ama bir o kadar da yırtıcı ve yakıcı bir Highland karakterine sahip olduğunu gören Cask88 kurmayları, viskiyi yudumlarken akıllarına direk Kuzey Denizi’nin efsanevi canavarı “Nuckelavee” gelmiş ve hemen şişelemek için harekete geçmişler. Ne var ki bu vahşi viskiden sadece 100 adet şişeleyebilmişler.

Koyu ve karanlık görünümünün altında badem ezmesi ve ahududu reçeli gibi tatlı notaları saklayan Nuckelavee, gövdesinden yaydığı kırmızı acı tarçın ve is kokusu ile ne kadar sert ve yakıcı olduğunu hatırlatsa da, denizin derinliklerinde yaşayan yaratığın bilinen başka bir özelliği de, tatlı sudan pek haz etmemesi. Dolayısıyla yudumlarken, %45,8 alkol oranlı Nuckelavee’nin yakıcı etkisine maruz kaldığınız an, onu birkaç damla su ile kolayca savuşturabileceğiniz söylenir.

Ayrıca başka bir efsaneye göre de; “Scottish Folklore” serisinin önceki ekspresyonları gibi, koleksiyon değeri bir hayli yüksek olan “Nuckelavee” şişesi için, Cask88’in sitesinden 950£’a ön sipariş verebilmekteymiş. Slainte!


İlgili yazı:

You may also like

Leave a Comment