Gerçek bir burbon deneyimi için Michter’s 10 Single Barrel

by viskihaber

Michter’s damıtımevi

her sene çıkardığı,

10 yıllık tek fıçı burbonunun

hazır olduğunu duyurdu.

Bundan 10 yıl önce yakılmış ve tütsülenmiş yeni Amerikan meşe fıçısına yatırılan bu viski bu süre içinde olgunlaşırken belirgin toffee şekerleme, karamel, yanık meşe, akçaağaç şurubu ve vanilya tatlarını özümsemiş.

Butik viski üreticisinin tüm ürünlerinde olduğu gibi bu da sınırlı sayıda ve şişesi yaklaşık 140$’dan önümüzdeki ay satışa sunulacak.

Jim Murray’in Whisky Bible 2020 basımında Michter’s 20 YO, 16-20 yıl aralığında olgunlaştırılmış en iyi burbon olarak belirtildi. Bunun yanı sıra Ocak 2020’de aldığı Drinks International dergisi tarafından #1 Amerikan Viski Markası ödülü gibi sayısız başarıya sahip.


Michter’sın burbonu peki neden bu denli eşsiz?

Damıtımevinin üretim aşamasındaki bazı püf noktaları şu şekilde:


Fıçı Üretimi

Fıçılarını kendi atölyelerinde üreten damıtımevi, kullanılan odunların seçiminde ve işlemede son derece özenli. Amerikan beyaz meşe odunlar, alkolün lezzetini arttıran natürel niteliklerinin her noktaya iyice nüfuz edebilmesi ve viskiye kötü etki edebilecek tanin miktarını azaltabilmek adına, en az 18 ay (48 aya kadar çıkabiliyor) doğal kurumaya bırakılıyorlar.

Tütsüleme ve Yakma

Michter’sın kalite standartlarına göre belirli özellikleri karşılayarak üretilen fıçılar, önce tütsüleniyor sonra içleri yakılıyor. Tütsülenme işleminin önce olmasının nedeni, meşeyi aktif hale getirerek içindeki şekeri daha ulaşılabilir kılması. Bu şeker karamelize hale gelip toplanarak “Red Line” denen katmanı oluşturuyor. (Oduna yatay kesitten bakıldığında tam ortasında beliren kızıl çizgi) . İşte Michter’sın burbonlarına o meşhur kızıl amber rengini veren, viskinin yanma işlemi sonrası kömürleşmiş iç katmanın gözenekleri arasından, ağır ağır sızarak ulaşmaya çalıştığı bu kızıl katman.  


Bir fıçının tütsülendikten sonra çıtalarının yatay kesitine baktığımızda aşağıdaki şekildeki gibi 3 ayrı katman belirir.

  • (1) Fıçının sıvı ile temas eden, sadece bir kaç milimetre kalınlıktaki köürleşmiş katman
  • (2) Karamelize olan ve bir araya toplanan meşe içindeki nişastanın oluşturduğu koyu kızıl katman. “Kırmızı Çizgi – Red Line” olarak tabir edilir.
  • (3) Ve son olarak bizim gördüğümüz, açık doğal meşe odunu renginde soluk dış katman.


Düşük Alkol Oranıyla Fıçılama

Michter’s 125 proof  (62.5 ABV) olan tipik endüstri standardının aksine, çavdar viskisini ve burbonunu, Kentucky geleneklerine göre altın oran olarak rağbet edilen, 103 proof’luk alkol derecesiyle fıçılıyor. Kentucky’li üreticilere göre bu oran, tütsülenmiş ve yanmış fıçının içinde saklı konsantre şekerin, distile alkole en uygun ve dengeli şekilde çekilmesini sağlayan, yıllarca denenmiş ve onaylanmış değer. Çoğu viski üreticisi bunu yapmayı uygun bulmuyor çünkü alkol fıçıya ne kadar düşük alkol oranıyla girerse, fıçı başına çıkan viski o kadar az oluyor. Sonuçta Meleklerin aldığı vergi oranı sabit. Buna rağmen Michter’s, viskilerindeki lezzet dengesinin ve zenginliğinin buna değdiğinden emin.

İklim Döngüsü Kontrolü

Viski fıçıda olgunlaşırken bulundurulduğu ortamın ısısına göre genleşip büzüşür. Okyanus sularının sahile her vurduğunda ufak da olsa bir parça koparıp aldığı gibi, viski de bu dalgalanmayla fıçının farklı noktalarına temas ettiğinde, o zerredeki tadı, dokuyu koparıp alır. Bu dalgalanmanın büyüklüğünü ve döngü sayısını olgunlaşma sürecinde ortam iklimi belirler. Michter’s fıçı ambarlarındaki iklimi ayarlarken, ısı aralığını normalden fazla tutarak, yani ortamı olması gerekenden daha fazla ısıtıp daha fazla soğutarak, dalgalanmanın daha yoğun ve daha sık olmasını sağlıyor.

Bu yöntem de onları diğerlerinden ayıran özelliklerden biri çünkü “meleklerin payını” aşırı derecede arttıran bu işlem her üretici tarafından tercih edilen bir işlem değil.

Soğuk Filtrasyon

Viskinin lezzetini ve aromasını örtülediğini düşündükleri karbon filtre işlemini uygulamıyorlar. Soğuk filtrasyon yöntemini tercih ediyorlar. Yalnız bunu da çoğu üreticinin yaptığı gibi tüm ürünler için sabit ölçülü filtreyle değil, her tür viskinin özelliklerini ve kalitesini açığa çıkartacak en uygun soğuk filtrasyon protokolü hangisiyse onu tercih ederek uyguluyorlar. Bunu da her ne kadar ekstra masraf yaratsa da, her soğuk filtreleme işlemi için ayrı filtre malzemesi, ölçüsü ve tekniği uygulayarak yapıyorlar.  

You may also like

Leave a Comment