MELEKLER BUNU ÇOK KISKANACAK

by viskihaber

İlklerin markası Angel’s Envy’den Mizunara bitişli burbon.

Çok değil bundan 10 yıl kadar önce, hatta tam olarak söylemek gerekirse 19 Ağustos 2010’da, Amerikan viski endüstrisinin dahi çocuğu Lincoln Henderson, oğlu Wes ile birlikte, ürettikleri burbonu Porto şarabı fıçılarında sonlandırdıklarında, sektör ileri gelenleri tarafından en kibar haliyle, ‘alışılagelmedik’ olarak nitelendirilmişti. Şimdiyse çoğu üretici tarafından kullanılan bir uygulama.

Yine kalıpların dışına çıkan Angel’s Envy, bu sefer de, 10. yıllarının onuruna, dünyada ilk defa burbonunu, Japon Mizunara meşe fıçılarında sonlandıran marka oldu.

Mizunara meşe ağaçları, kanun gereği 200 yaşını geçmeden kesilemediğinden, bu meşeden yapılan fıçılar hiç de ucuza mal olmuyor. Ayrıca bu yaşlı ağaçlarla çalışılması o kadar zor ki; eğip bükerek, son derece değerli sıvıların saklanması için kullanılacak fıçılara dönüştürmek, Japon fıçı ustaları için bile gerçekten çok zorlu bir sınav.

Mizunara ile çalışmanın dezavantajı sadece bu değil. Odunun yaşı arttıkça, viskiyi etkileme süresinin de uzadığı bilinir. Normalde bir şeri ya da Porto şarabı fıçısının viskiye olan etkisi, 2-3 ay içerisinde gözlemlenebilirken, Mizunara fıçılarda bu süre çok daha uzun sürmekte ama bu bekleyişe de değmekte.

Doğal olarak Angel’s Envy 10. yıl viskisini, Mizunara etkisini iyice göstersin diye tam iki yıl bekletmiş ve gerçekten de melekleri kıskandıracak bu eşsiz burbonu yaratmış. Damak çatlatan zengin ve gövdeli viskide, Mizunara’nın etkisiyle, birbirine tezat, isli, çiçeksi ve baharatlı aromalar, uyum içinde bir araya gelirken, bu topluluğa sürpriz bir şekilde elma notaları bile eklenmiş.

%48,9 alkol oranlı 1200 adet şişesi bulunan; Angel’s Envy Kentucky Straight Bourbon Whiskey Finished in Japanese Mizunara Oak Casks (resmi adı bu), Ağustos sonunda, fan kulübü üyeleri öncelikli olacak şekilde, 350$’a satışa sunulacak. Ulaşabilecekleri kıskanıyorum, Cheers!

You may also like

Leave a Comment