MACLEAN KLANI GANİMETLERİ

by viskihaber

Ünlü viski uzmanı Charles Maclean, oğullarının yaklaşık altı ay önce başarıyla tamamladıkları “Atlas Okyanusu’nu kürekle geçme” serüveni onuruna, iki harman viski şişeledi.

Maclean’in üç oğlu, Ewan, Jamie ve Lachlan, kurdukları Broar (Brothers & Oar) takımı ile, Talisker Whisky Atlantic Challenge organizasyonu kapsamında, okyanusu kürek çekerek en hızlı geçen ve bunu başaran en genç ekip olarak tarihe adlarını yazdırdılar. Hatta herhangi bir okyanusu kürekle geçen ilk kardeşler oldular. Broar ekibi 40 gün olarak hesapladıkları geçişi, 35 günde tamamladıkları için, Charles Maclean işlerini ayarlayamayıp, varışlarına yetişememişti.

Maclean’s Pillage (ganimet) ve Maclean’s Spillage (döküntü), adı verilen ekspresyonlar, 17 viskinin harmanı. Üstat Maclean’in hatırına, tarihte ilk defa, İskoçya’nın batısında bulunan 17 damıtımevi, bu anlamlı harmanda yer alabilmek adına iş birliği yaptı.  Katkıda bulunan damıtımevleri şu şekilde; Ardbeg, Ardnamurchan, Arran, Bruichladdich, Bunnahabhain, Bowmore, Caol Ila, Girvan, Glen Scotia, Jura, Kilchoman, Lagavulin, Laphroaig, Oban, Springbank, Tobermory and Talisker.

Bu çok özel viskinin yapımında, Whyte & Mackay baş harmancısı, nam-ı diğer “bay burun” Richard Paterson’ın da bulunduğu harmanlama ekibine, Charles MacLean bizzat kendisi önderlik etti.

Charles Maclean ve Richard Paterson harmanlama aşamasında çalışırken.

Bu viskiyi özel kılan bir başka özellik de, satışından elde edilecek tüm gelirin bir hayır kurumuna bağışlanacak olması. Feedback Madagascar isimli kuruluşun ve Maclean kardeşlerin başlattığı “Whisky for Water” projesi ile Madagaskar kırsalında yaşayan, 3000’den fazla insana temiz su ulaştırılmak isteniyor.

%46 alkol oranlı Maclean’s Pillage viskisi 168 şişeyle, %47,1 alkollü MacLean’s (S)Pillage viskisi ise sadece 299 şişeyle sınırlı. Bunların yanında 700 tane de minyatür şişe hazırlanmış. Sırasıyla 275£, 95£ ve 25£ şeklinde fiyatlandırılan şişelerin, satışından toplamda100.000£’in üzerinde gelir hedeflenmekte.

You may also like

Leave a Comment