KILCHOMAN’IN YENİ TÜRKİYE ELÇİLERİ

by viskihaber

Kilchoman damıtımevinin daimi seri viskilerinden Sanaig ve Machir Bay’ler şu sıralar, kendilerini ayağımıza kadar getiren TWS İthalat A.Ş.’nin ev sahipliğinde, TAPDK formalarını üzerlerine geçirmek için bekliyorlar.

Kilchoman’ın ilk viskisine adını veren Machir Bay plajı (Fotoğraf: Mark Flynn @markflynnphoto)

Machir Bay’de gün batımı (Fotoğraf: Arthur Wilson @Snigh14)

İlk viskilerini şişelediklerinde genel müdür John MacLellan, damıtımevinin kurucusu Anthony Wills’e şöyle sorar “Peki adını ne koyacağız?”. Wills’in cevabı hazırdır: “Güneşin dünyada en güzel battığı yerlerden biri burnumuzun dibinde” der ve ilk ekspresyonun adı “Machir Bay” olur.


Ve çok yakında Türkiye’deki viski severler için raflarda yerlerini alacaklar. Onlar bekleyedursun, biz bu sırada Kilchoman markasını ve gönderdikleri elçileri biraz daha yakından tanıyalım.

Adını Islay’ın batı kıyısında kurulduğu bölgeden alan Kilchoman; “From Barley To Bottle” çalışan, yani arpanın ekilmesinden, şişenin kapağının kapatılmasına kadar, viski üretiminin her aşamasını kendi tesislerinde gerçekleştiren, bağımsız bir damıtımevi. Hatta onlar kendilerine “damıtım çiftliği” demeyi tercih ediyorlar ve Islay’ın tek “Single Farm Single Malt” viskilerini üretiyorlar. Herhangi bir içki devinin bünyesi altında değiller. Üretimin tüm malzemeleri ve tam kontrolü Kilchoman çalışanlarının ellerinde. Ve o eller kaliteyi her zaman en üst seviyede tutmaya özen gösteriyorlar.

Kilchoman viskisi üretim süreci. (www.kilchomandistillery.com)

Kilchoman damıtım çiftliğinde hiçbir iş aceleye getirilmiyor. Standardın 2 katı, 85 saatlik fermantasyon sürecinde, viskilerinin kendine has krema ve meyve aromalarını ortaya çıkaran kompleks esterler ve laktik asit molekülleriyle dolu mayşe hazırlanıyor. Sonrasında, Islay adasının en küçük imbiklerinden, yumuşacık ve duru Kilchoman viskisi damıtılıyor.

Bu taze viskiyi olgunlaştırmak için genelde 2 tip fıçı kullanıyorlar. Buffalo Trace damıtımevinden gelen burbon fıçıları ve Miguel Martin Bodega’sının şeri fıçıları. Bunlarda en az 3 yıl geçiren viskiler, sonrasında kendi aralarında vatlanarak, istenilen ekspresyonlar elde ediliyor.

Bunların yanında Sauternes, kırmızı şarap, rom, Porto şarabı, Madeira şarabı ve konyak fıçılarını da farklı deneysel ekspresyonlar için kullanmaktalar.

Kilchoman damıtım çiftliği fıçı hangarı.

Machir Bay ekspresyonunda, burbon fıçılarında bekletilen viskiler vat havuzuna daha çok koyulurken, Sanaig’de ise şerili viskiler daha fazla. Ve tüm bu aşamalar damıtımevinin kurucusu ve direktörü Anthony Wills ve baş damıtıcı Islay Heads’ın yakın denetiminde, şişeleme ile hassas bir şekilde tamamlanıyor.

Machir Bay ekspresyonu fıçı etkileri
Sanaig ekspresyonu fıçı etkileri

Arpadan şişeye tamam da, sıra o şişenin bizlere kadar gelmesine gelince… İşte burada, ülkemize viski namına talep edilen her şeyi getirmeyi misyon edinen, TWS İthalat devreye girmiş ve ufak da olsa bir parti Kilchoman viskisini ülkemize getirmeyi başarmış. Şu sıralar toplamda 450 kadar Machir Bay ve Sanaig şişelemesi, Ankara’dan bandrol onayı beklemekte. Devamı gelecek gibi gözükse de bence siz bu ilk Kilchoman’lar için ön siparişinizi TWS İthalat yetkililerine şimdiden iletin. Afiyetler…


Kilchoman şişelerinde gördüğümüz, Kelt mitolojisinde “Druid Spirali” veya “Üçlü Sarmal” olarak bilinen sembolde, merkezde birleşen 3 spiral, mükemmel bütünlüğü sağlayan 3 kutsal gücü sembolize eder.

Damıtımevi çalışanlarına göre Kilchoman viskisi, merkezdeki mükemmel bütünlüğü temsil ederken, bunu oluşturan üç kutsal gücü ise Arpa, Su ve Maya olarak tanımlamaktalar.


You may also like

Leave a Comment