KAZA ESERİ

by viskihaber

2014’te ismi lazım değil bir damıtımcı, Kilchoman’ın ana ekspresyonu Machir Bay için fıçıları vatlarken araya bir de porto şarabı fıçısında olgunlaşan viskiyi karıştırıyor. Duruma sinirlenip, “What a mess?” yani “Bu ne karışıklık arkadaş” diyen damıtımevi genel müdürü Islay Heads’in bu sözleri, viskiye yapışıyor ve adı Galce “The Mess – Karmaşa” anlamına gelen “Am Burach” oluyor.

Böyle bir hata tekrar edilmeyeceği için, bir daha gelmeyecek sınırlı seri bir şişeleme Kilchoman Am Burach. Belirttiğim mücbir nedenlerden ötürü biraz karmaşık bir olgunlaştırma sürecine sahip. 9 yıl önce Machir Bay için yatırılan viskiler, 2014’te aralarına porto şarabında olgunlaşan arkadaşları katılınca – bunu ancak bu şekilde kurtarırız diyerekten – bir 6 yıl için daha burbon fıçılarına geri doldurulmuşlar. Şişelenmeden son 6 ay da ruby porto şarabı fıçılarında bitiş verilmiş.

Sonuçta bol katmanlı, meyvemsi tatlı aromalar yayan, kırmızı meyve, kremşanti tatları ile beraber otsu ve isli lezzetler barındıran bir viski olmuş. Kilchoman Am Burach viskisi, bir daha üretilmeyeceği için, bu tada ancak 10550 şişeden biri bir şekilde elinize geçerse ulaşabileceksiniz. Slainte!

You may also like

Leave a Comment