KARUIZAWA MI KARUIZAWA MI?

by viskihaber

Bilenler bilir, 2000’de üretimini durduran Kariuzawa damıtımevi, yarım asır boyunca tüten imbiklerinde şaheser niteliğinde birçok viski damıtmıştı. 2011’de kapılarını tamamen kapattığında hayranlarını üzse de, nesli tükenen kategorisine giren şişelerinin değerleri gökleri delip geçmişti.

Bu duruma tepkisiz kalmak istemeyen ve potansiyelin de farkında olan Kariuzawa şehrinin tanınan simalarından Koji ve Yoshie Shimaoka çifti, bölgeye yeni bir damıtımevi kazandırmak için kolları sıvadılar ve “Karuizawa Distillers Inc” isimli – öncekinden tamamen bağımsız – yeni bir şirket kurdular. Amaçları bu ismin mirasını layıkıyla yaşatarak, en mükemmel Japon viskilerini üretmeye devam etmek.

Koji Shimaoka

Japonya anakarasının en aktif yanardağı olan Asama dağının bir diğer eteğinde bulunan Komoro bölgesinde inşa edilecek damıtımevi, 910 metrelik rakımı ile Japonya’nın en yüksekteki damıtımevi olacak. Kaynağını bu dağdan alan Nakazawa ırmağının billur suyunu kullanacak damıtımevi, üretimde maksimum doğa dostu bir işletme olma hedefinde.

‘Yalnız en iyilerle, en iyisi yapılabilir’ ilkesiyle yola çıkan Kariuzawa Distillers, viskilerini de ‘en iyi’ olarak bildikleri, üstat Ian Chang’e emanet etti. Tanımayan varsa Ian Chang; kurulduğu 2005’te “Kavalan” damıtımevine girip, rahmetli Dr. Jim Swan’ın yanında bir süre çıraklık yaptıktan sonra dümeni ele alıp Kavalan’ı bugün ki seviyesine çıkardı. Bunun yanı sıra yine sektörde kendi dallarında en iddialı isimleri takıma katan Karuizawa Distillers, Komoro damıtımevininin kapılarını 2021’de açmayı ve ilk meyvelerini de takip eden sene almayı planlıyor.

Baş damıtımcı Ian Chang

Bakalım yeni ekip ve damıtımevi bu büyük mirası devam ettirebilecek mi, yoksa nerede o eski Karuizawa’lar mı dedirtecek, hep beraber göreceğiz. Gönlüm tabi ki de ilk seçenekten yana, Kampai!

You may also like

Leave a Comment