İRLANDALI KIZIL ŞEFİN VİSKİSİ

by viskihaber

Cork’un yeni damıtımevi  Kinsale Spirit Co., adını aldığı 1601 Kinsale Muharebesi kahramanı, Kızıl Şef Hugh O’Donnell onuruna ilk viskisini şişeledi. Damıtımevinin hazırlamakta olduğu “Battle of Kinsale” serisinin ilk ekspresyonu.

Hugh Roe O’Donnell’ın, 3800 kişilik İspanyol armadası ile Kinsale muharebesinde bozguna uğramasa, İrlanda’yı cumhuriyet ilanından 300 yıl önce İngiliz hegemonyasından kurtarabilecek bir lider olduğu söylenir. Ne yazık ki savaşı kaybedip, İspanya’ya yeni müttefikler aramaya gittiğinde, İngiliz casuslar tarafından, henüz 30 yaşındayken, zehirlenerek öldürülüyor.

Hikâye ile paralel, İrlanda-İspanya ortaklığı bu viskide devam ediyor. Burbon ve şeri fıçılarında olgunlaştırılan viskiye, İspanyol Rioja şarabı fıçılarında bitiş verilmiş. Rioja ile sonlandırılan ilk İrlanda viskilerinden biri olan Red Earl, rosé şarabı andıran rengini bu son işleme borçlu.

Damıtımevinin belirttiğine göre, adı gibi cesur ve çarpıcı olan Red Earl, çıktığı ilk günden itibaren yerel pazarda yoğun bir ilgiyle karşılanmış ve yurt dışından binlerce sipariş almaya başlamış bile. Ne diyeyim; ömrü benzemesin. Sláinte Mhaith Aodh Ruadh Ó Domhnaill!

You may also like

Leave a Comment