HEAVEN’S DOOR REDBREAST

by viskihaber

Bob Dylan cennetin kapılarını Redbreast için açtı

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Bob Dylan’ın sahibi olduğu “Heaven’s Door” markasına, herhangi bir ‘Ünlü Markası’ olarak bakmayın. Hazretleri sanat yaşamının her alanında olduğu gibi, viski sanatını da oldukça ciddiye almakta. Sadece bir viskiye isim vermekle kalmadı, geçtiğimiz yıl büyük yatırımlarla, Nashville’de 160 yıllık eski bir kiliseyi yenileyerek, kendi viskisini üreten koca bir tesise dönüştürdü. Damıtımevinin yükselen çan kulesi ile Nashville’in siluetine yaptığı katkıyı, büyük usta son çıkardığı “Nashville Skyline” albümü ile de vurgulamıştı zaten.

Gelelim son çıkardıkları viskiye: 10 YO Heaven’s Door Redbreast Master Blenders’ Edition

Adı üstünde, Heaven’s Door baş harmancısı Ryan Perry’nin 10 yıllık Straight Bourbon’unu, Redbreast’ten mevkidaşı Billy Leighton’a, Single Pot İrlanda viskisi fıçılarında 15 ay bitiş vermesi için göndermesiyle elde edilmiş. Basit gibi görünse de istenen tat profiline ulaşana dek birçok karışım ve fıçı bitiş varyasyonları uygulanmış. Kendi viskisiyle beraber ata topraklarından Redbreast’in de hayranı olan Bob Dylan, bu proje ile birebir ilgilenmiş ve baş harmancılarla beraber bir düzineden fazla harman numunesini kendi tatmış. Tabi sonuç yine ödüllü. HD Master Blenders’ Edition daha şimdiden, 2021 San Francisco World Spirits Competition, kör tadım yarışından çifte altın madalya ile döndü. Dediğim gibi diğer “Ünlü Markalarından” çok farklı olan Heaven’s Door’un viskisi ile birebir ilgilenen Bob Dylan, ayrıca şişe tasarımına da çok büyük katkı yapmakta. Kendi atölyesi ‘Black Buffalo Ironworks’te yarattığı minyatür demir kapı tasarımları, tüm Heaven’s Door şişelemelerini süslüyor. Usta sanatçı Redbreast’in ikonunu da unutmamış. Son şişelemede cennete açılan kapıyı, Robin beklemekte.

Haziran sonu Amerika’da satışa çıkacak Heaven’s Door Redbreast Master Blenders’ Edition, Eylül ayı gibi Birleşik Krallık ve İrlanda pazarlarına da, 100$ karşılığı fiyatıyla sunulacak. Cheers!

You may also like

Leave a Comment