GEORGE DICKEL BOTTLED IN BOND 2020

by viskihaber

Diageo, kendisine ait George Dickel Tenessee viskisi markasının bu yılki Bottled-in-Bond sürümünü şişeledi.

11 yaşındaki bu viski %84 mısır, %8 çavdar ve %8 de arpa maltından oluşan mayşe tarifi ile hazırlanmış. Aynı viskinin 13 yaşındaki abisi, geçen yıl ‘Whisky Advocate’ tarafından “Whisky of the Year” seçilmişti. Bottled in Bond olduğu için %50 alkol oranı cepte olan bu viski 40$’lık fiyatıyla bu ay sonu satışa sunulacak.

Bir viski şişesine Bottled-in-Bond etiketini yapıştırabilmemiz için ne gerekiyordu hatırlayalım. Öncelikle aynı sınıf ve aynı tip viskiden yapılması şartı var. Bu viski tek bir damıtım sezonunda (Ocak–Haziran ya da Temmuz–Aralık), tek bir damıtımevinde aynı damıtımcı tarafından orijinal içeriği ve karakteri ile oynanmadan üretilmeli. Bitmedi, ayrıca Amerikan hükümetinin gözetimindeki, tanınmış gümrüklü depolarda (bonded warehouse), en az 4 yıl bekletilip, %50 alkol oranıyla şişelenmesi gereklidir. Tabi Amerikan hükümetinin gözetimindeki, tanınmış gümrüklü depolarda bekleyebilmesi için Amerika topraklarında üretilmiş olması lazım. Amerikalılara zamanında ne içirdilerse artık, bu işi baya sıkı tutmuşlar. Etiketinde Bottled-in-Bond yazan viski içtiklerinde, nereden geldiğini bilerek içmenin keyfi bir başka diyorlar.

2018’de genel müdürlük görevine geldikten sonra damıtımevinin “Handmade the Hard Way” yaklaşımını benimseyen Nicole Austin, bu viskiden de son derece memnun. Belirttiğine göre bu viski de klasik kuruyemiş, meyve aromaları ve ağdalı karakteri ile tam bir George Dickel viskisi.

NICOLE AUSTIN 2018’DE CASCADE HOLLOW DISTILLING CO. GENEL MÜDÜRÜ OLDU. (PRNewsfoto/Diageo)

You may also like

Leave a Comment