EKSTRA KAVRULMUŞ YENİ ARDBEG

by viskihaber

Ardbeg ‘ekstra kavrulmuş’ yeni limitli seri viskisini şişeledi.

Her sene Islay Malt ve Müzik Festivali ‘Fèis Ìle’ öncesinde piyasaya sürülmesine alıştığımız, Ardbeg’in limitli viskisi bu sene; Ardbeg Scorch.
%46 oranıyla şişelenen viski, eski burbon Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırılmış. Yaşı belirtilmeyen Scorch’u farklı kılan ise, bekletildiği fıçıların ekstra ekstra kavrulmuş olması.

Aşağı yukarı 55 saniye olan 4. seviye fıçı alazlama uygulaması sonucu, fıçının iç yüzeyinin kabuklaşması, timsah derisine benzetildiğinden, bu seviye “Alligator Char” olarak tabir edilir. Ardbeg Scorch’un bekletileceği fıçılar içinse yakma süresi yaklaşık 10 saniye daha uzun tutulmuş ve buna da “Dragon Char” denmiş.

Soldan sağa: Taze, hafif tütsülenmiş, tütsülenmiş, 1-4 alazlanma seviyeleri (sondaki : Alligator Char)

Ardbeg çalışanları ise, çağlar boyu Islay adasını mesken tutmuş efsanevi bir ejderhanın, 3 numaralı ambara girip fıçıları bu hale getirdiği için, bu seviye alazlamaya “Dragon Char” dediklerini iddia ediyorlar.  Hatta bu viskiyi de onun şerefine şişelemişler. Konuyla ilgili ayrıntıları konuşmak ve ellerindeki somut kanıtları sunabilmek için tüm ilgilileri, Islay Festivali’nin son cumartesi günü online düzenlenecek “Ardbeg Day” kutlamalarına da davet ediyorlar.

Ardbeg damıtımevinin meşhur 3 numaralı fıçı ambarı

Ejderha alevinden kaynaklı yoğun duman, kavrulmuş meşe, kurum, anason ve paçuli aromaları barındıran yeni Ardbeg Scorch, 27 Mayıs’tan itibaren tüm Ardbeg Elçiliklerinde ve seçkin satış noktalarında 100£ fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Bu olmasa da başka bir Ardbeg eşliğinde, söylenceler, şarkılar ve viski dolu bir kutlama için, online Ardbeg gününde görüşmek üzere. Slainte!       

You may also like

Leave a Comment