ECHLINVILLE DAMITIMEVİ, DUNVILLE İÇİN İKİ FIÇI DAHA AÇTI

by viskihaber

Son 2 yıllık bitişte kullanılan, 1203 no’lu Palo Cortado Şeri fıçısından %55 alkollü 313 şişe ve 1196 no’lu Palo Cortado Şeri fıçısından ise %48 alkollü 375 adet 18 yıllık viski şişeleyen Echlinville damıtımevi, bu şişeleri Dunville Irish Single Malt etiketiyle satışa sundu.

Bu viskilerin bitişinde kullanılan Palo Cortado şeri fıçıları çok nadir ve özel fıçılar. Bu şeriler önce Fino ya da Amontillado gibi yıllanmaya başlıyorlar. Sonrasında üzerlerini örten ‘flor’ kuruyup çatlıyor ve okside olmaya başlıyor. Bu şekilde Amontillado gibi başlayıp Olorosso gibi olgunlaşma sürecini tamamlayan Palo Cortado şeri, bir yandan Amontillado’nun gevrek, taze dokusuna sahip olurken, bir yandan da Olorosso’nun tatlı ve gövdeli dokusunu barındırabiliyor.

Her iki ekspresyon da Dunville severlerin istediği gibi, viski fıçıdan maksimum verimi aldığı anda, fıçı alkol oranıyla şişelenmiş. 1203 no’lu fıçı biraz daha yüksek alkolüyle baharat ve yaz meyveleri lezzetlerini öne çıkartırken, %48 alkollü 1196 no’lu fıçıdaki viski ise şeri bitişli fıçılarda görmeye alıştığımız narenciye ve körpe meyvelerin narin aromalarıyla, meşenin tadını almış.

The Dunville 18 Year Old Palo Cortado Sherry Cask, 1203 ve 1196 Finish Cask ekspresyonları ile sırasıyla 199.5£ ve 159.5£’luk fiyat etiketiyle, damıtımevinin internet sitesinde satışa sunuldu.


İlgili yazı:

You may also like

Leave a Comment