DENİZ KOKUSU GETİRİYORUM..

by viskihaber

“TWS İthalat” Oldmayanları Oldurmaya devam ediyor ve Old Pulteney getiriyor.

Evet “Denizin Maltı, Old Pulteney” çok yakında 2 ekspresyonuyla, TWS İthalat’ın vitrini Trend Tobacco Ataşehir ve bir çok seçkin satış noktasında görücüye çıkmak için hazırlanıyor.

Kurulduğu Pulteneytown bölgesine de adını veren ve iddiaya göre yaşadığı dönemde Büyük Britanya’nın en varlıklı insanı olan, Sir William Pulteney’in onuruna 1826 yılında açılan damıtımevi, bir zamanlar İskoçya anakarasının en kuzeyindeki Highland viskilerini damıtıyordu. Hatta bulunduğu yer o kadar ücraydı ki, ulaşım sadece deniz yoluyla yapılabiliyordu ve damıtımevi çalışanlarının çoğu da denizciydi. İşte bu yüzden, yaradılışının başından sonuna deniz ile iç içe olan Old Pulteney viskilerinin, her zerresinde deniz kokusu, dokusu ve tadı vardır. Ve bu yüzden de viski dünyasında “Maritime Malt” olarak nam salmıştır.

Old Pulteney Core Range: 12 – Huddart – 15 – 18 ve son eklenen 25 yıllık ekspresyonlar

Markanın 5 şişelik çekirdek ailesinin (core range) güzide fertlerinden, ödül avcısı Old Pulteney 12 ve yaşı belli olmayan tek üye Huddart, TWS İthalat’ın ülkemize getireceği ilk ekspresyonlar. %40 alkol oranıyla giriş viskisi olarak tanımlanan 12 yıllık Old Pulteney, çoğunlukla 2. dolum burbon fıçılarında olgunlaşan viskilerden şişeleniyor. (NAS) Yaş belirtilmeyen ekspresyon Huddart da yine aynı şekilde 2. dolum fıçılarda olgunlaştırılan bir viski. Ayrıca damıtımevi bu ekspresyonda, turbalı viski severleri de düşünerek, olgunlaştırma süreci için, önceki kiracısı yoğun turbalı viskiler (anCnoc olduğu söyleniyor) olan fıçılar seçmiş ve %46 alkol oranıyla şişelemiş.


Old Pulteney şişelerinin tasarımı, damıtımevindeki imbiklerden ilham alınarak yapılmıştır. Benzeri olmayan bu imbiklerin, kazan haznesinin hemen üzerinde bulunan geniş küresel bölüm, damıtım işlemi sırasında geri akan alkolün (reflux) miktarını arttırdığı için, Old Pulteney viskileri daha rahiyalı ve güzel kokulu olmaktadır. Bu meşhur imbiklerin bir diğer özelliği ise, bir tanesinin kuğu boynu kısmının kesik olmasıdır.

Old Pulteney damıtımevinin tepesi kesik imbiği

Üst kısımdan biraz daha alta alınan kuğu boynu.

Rivayet odur ki, alınan ilk imbiklerden biri damıtımevine sığmamış ve geri götürüp yenilenmesi o kadar zahmetliymiş ki, imbiğin boyunu kısaltmaya karar vermişler. Ufak bir modifikasyonla imbiklerden birinin kuğu boynu kesilip ve biraz daha aşağıya monte ederek damıtımevine sığdırmışlar.


You may also like

Leave a Comment