DAHA NELER GÖRECEĞİZ? EAU DE MUSC, CASTOREUM FLAVORED WHISKEY

by viskihaber

Şimdiye kadar duyduğunuz en çılgınca deneysel viskiler Jura’nın Seven Wood’u ya da George Dickerel’in Tabasco fıçılarında sonlandırdığı ‘Acı Viski’si ise dikkat, az sonra okuyacaklarınız sizi dehşete düşürebilir.

Amerika’nın kuzey doğu kıyısında, New Hampshire’da bulunan Tamworth damıtımevinden bahsedeceğim. Geçmişi oldukça eski, temelleri ilk yerleşimcilerin zamanına kadar uzanmakta. Belli konularda geleneksel yöntemleri benimsemiş bir damıtımevi. Örneğin, çoğu üreticinin yaptığı gibi alkolü dışarıdan hazır almaktansa, kendileri üretiyorlar. Hammadde olarak kullandıkları mısır, arpa, çavdar gibi tahılları civardaki çiftliklerden tedarik ediyorlar. Çok dışa açılmamış, yerel bir işletme denebilir. Viski dışında; votka, cin ve çeşitli likörler de şişelemekteler. Tamworth Distilling’i diğer damıtımevlerinden ayıran ve gözüme sokan bu özellikleri olmadı tabi. Kendilerini, ürettikleri deneysel viski ‘Eau de Musc Castoreum Flavored Whiskey’ ile tanıdım. İsimdeki ‘Eau de Musc’ bildiğimiz misk kokusu demek, yani bazı hayvanların çiftleşmek ya da bölgelerini belirlemek için yaydıkları koku. Parfüm dünyasında sıkça rastladığımız bir tabir. Buraya kadar bir sorun yok ancak ‘Castoreum Flavored’ kısmında iş biraz garipleşiyor.

Castoreum; kunduz yağı

Evet, Tamworth bu sürrealist çalışmasında, iki yıllık burbon viskisine casteroum ile aroma katmış. Kunduz kardeşlerin, karşı cinse hoş görünmesi için kürklerini briyantinleme ve bölgesini işaretlemek için kullandıkları bir yağ; Castoreum. Bu yağı cinsel organları ve anüs bölgelerinin arasında bulunan keselerden salgılıyorlar. Buradaki ilginç nokta, bu maddenin yaşayan bir kunduzdan veya çevreden hasat edilemiyor oluşu. Ancak kunduz öldükten sonra (biz ona öldürüldükten sonra diyelim) bu keseler vücuttan alınıyor ve kurutularak yağı çıkarılıyor. Tabi ki “doğal hayatı dengede tutma amaçlı, aşırı popülasyonu önlemek için” profesyonellerce yapılan bir uygulama ile. Bu yazı için okuyana kadar kunduz yağının kullanımının bu denli yaygın olduğunu bilmiyordum açıkçası.

Yerel esnafa destek

Anlaşılan o ki yerel kaynakların her türlüsünü, ürünlerinde kullanmaktan çekinmeyen Tamworth çalışanları, New Hampshire’da bolca üretimi olan ve kozmetik ve yiyecek sektöründe de kullanıldığını bildikleri bu yağı, “neden viskimize aroma katmakta kullanmayalım ki?” demişler ve bu aromalı burbonu üretmişler. Ha fena mı olmuş? Tatmadan bir yorum yapmam haksızlık olur. Sonuçta yaşadığımız coğrafyadaki bir takım eşsiz geleneksel lezzetler de bu tarz deneysel çalışmalarla ortaya çıkmış. Ancak okuduğum kadarıyla tadanlarda çok da olumlu bir izlenim bırakmıyor. Üstelik çok ucuz da değil. 20cl’lik şişelerde satışa sunulan ‘kunduz yağı aromalı burbon’ tam 65$ ederinde. Elbette ki her ürün gibi bunun da, ‘yeni deneyimler’ yaşamak isteyen veya farklı deneysel çalışmaları takibe alan alıcıları olacaktır. Ben şimdilik uzaktan izlemek taraftarıyım.

Denemeye devam ediyorlar

Tamworth’un enteresan şişelemeleri bununla sınırlı sandıysanız elbette ki yanılıyorsunuz. Kısaca şöyle belirteyim; ‘Çekirge Sütü’ esanslı burbonlarını çok yakında satışa sunacaklar. Tamworth daha ilgincini yapana kadar şimdilik en ilginci bu. To be continued…  


You may also like

Leave a Comment