ÇİN VİSKİSİ LOADING…

by viskihaber

Salgın dönemi geçip de Dünya tekrar gezilebilir hale geldiğinde, eğer Çin’in “bereket cenneti” olarak bilinen Sichuan bölgesine yolunuz düşerse, artık bir viski sever olarak Emei Dağı (Emeishan) eteklerinde, 13 dönümlük araziye kurulacak olan yeni The Emeishan Malt Whisky Distillery’i de ziyaret edebileceksiniz.

Dünya’nın en büyük viski pazarlarından olup da viski üretilmemesi zaten hayret vericiydi. Bu hayrete Pernod Ricard da düşmüş olacak ki Çin’in hem pagoda bacalı hem de bacasız viski sanayinin temellerini atmak adına, 150 milyon dolarlık dev bir projeye ilk kazmayı vurdu. Kardeşi gibi sevdiği ülkeler Japonya ve Tayvan bu yolda hayli ilerlemişken, Çin’in geri kalmasına gönlü razı olmadı.

Pernod Ricard, 2021’de kapılarını açmayı planladığı damıtımevine, ilk on yıl içerisinde 2 milyona yakın ziyaretçi bekliyor. Çin yasalarına göre minimum viski olgunlaştırma süresi 2 yıl olduğu için de ilk viskilerini 2023’te piyasaya sürmeyi hedefliyorlar. Tabi Pernod Ricard Çin genel müdürü Jean-Etienne Gourgues’in belirttiğine göre bunu viskinin kalitesi belirleyecek.

13 dönüm üzerine kurulacak The Emeishan Damıtımevi kuşbakışı görünüş

Çin tarihi, viski kültürü ve modern teknolojiyi en iyi şekilde sentezlemesi amaçlanan damıtımevinin projesini, Yeni Şangay Tiyatrosu ve Yangzhou The Brick Wall Hotel gibi modern mimarinin ünlü eserlerini yaratan Neri&Hu üstlenmiş. Ayrıca Emeishan Çinli bir başdamıtımcı tarafından yönetilecek dünyada ilk damıtımevi olacak. Böylece iç pazar odaklı üretilecek viski, yerel damak tadına daha uygun olacak. Merakla bekliyoruz, Gānbēi!

Neri&Hu mimarlık ofisi tarafından tasarlanan ünlü Yangzhou The Brick Wall Hotel

You may also like

Leave a Comment