CAMPBELTOWN DÖRDÜNCÜYÜ BULDU

by viskihaber

Dailyrecord’dan Sean Murphy’nin haberine göre, Kintyre yarımadasının popüler cin üreticisi Beinn an Tuirc damıtımevi, Campbeltown ismini etiketine yazabilecek, 4. viski damıtımevi olma yolunda ilk adımı attı.

Galce’de ‘Beinn’; dağ, tepe, ‘Tuirc’ ise, yaban domuzu demektir. Torrisdale arazisi içinde bulunan Beinn an Tuirc – Yaban domuzu tepesi, Kintyre yarımadasının en yüksek yer şeklidir.

Hızlıca Campbeltown Tarihi

Bir zamanlar bu küçük yarımada, üzerinde bulunan 30’a yakın faal damıtımevi ile, Dünya’nın ‘Viski Başkenti’ olarak biliniyordu. Ancak 1920’lerde büyük şirketlerin harman reçetelerine pek uymayan, yoğun isli ve yağlı Campbeltown stili, bölge viskisinin dışlanmasına neden oldu. Sonrasında ithalatı da bitiren Prohibition ve Büyük Buhran dönemlerine direnemeyen damıtımevleri, tek tek kepenk indirmeye başladı. 1. Dünya Savaşı’nın da tuz biber ekmesiyle, geriye topu topu 2 adet damıtımevi kaldı. Springbank ve Glen Scotia.

SWA 2000’lerin başında Campbeltown’ı ‘İskoçya Viski Bölgesi’ statüsünden çıkarıp, Highland bölgesine eklemeye niyetlendi. Campbeltown mirasının yitip gitmesine göz yummak istemeyen ve etiketlerine Campbeltown viskisi yazmanın ayrıcalığının, işler için iyi olmayacağını ön gören Springbank’ın sahibi Mitchell ailesi, hemen kurnazca bir manevrayla, 80 yıldır kapalı duran, Glengyle damıtımevini 2004’te tekrar aktif hale getirdi. Ve dediler ki “Lowland’de de 3 damıtımevi var, o zaman orayı da bölgelikten çıkarın.”

Glengyle, İskoç viski tarihinde, sadece bir tartışmayı sonlandırmak için kurulmuş ilk ve tek damıtımevidir.
Böylece Campbeltown’ın da ‘İskoç Viski Bölgesi’ statüsü tescillenmiştir.

Tabi o zamanlar 3 damıtımevi olan Lowland’de, 2019 itibariyle 18 damıtımevi olması gibi, Campbeltown da eski şaşalı günlerine dönmek için yeni damıtımevlerinin açılmasını istiyor. Ancak kader yine SWA ile Campbeltown’ı karşı karşıya getirdi zira The Beinn an Tuirc’in bulunduğu Torrisdale arazisi, tam da Highland ile Campbeltown bölgelerini ayıran sınırın üstünde.

Arazileri içinde bulunan kendi rüzgâr çiftliği ile Beinn an Tuirc damıtımevi %100 yeşil enerji ile işletilmekte.

Tam 6 nesildir arazinin ve üzerindeki damıtımevinin sahibi olan Macalister Hall ailesi, 2025 yılında çıkarmayı planladıkları ilk viskilerini Campbeltown viskisi olarak etiketlemek istiyor ancak konu hakkında kararını henüz vermemiş olan SWA, damıtımevinin hangi bölgeye ait olacağını, üretilen viskinin karakterine göre belirleyecek.

You may also like

Leave a Comment