BRUICHLADDICH’İN YÖNETMENİNDEN YEPYENİ BİR PROJE: WATERFORD

by viskihaber

Bruichladdich damıtımevini deyim yerindeyse taş ve moloz halde teslim alıp, büyük bir marka haline getiren Mark Reynier, bu sefer İrlanda Viskisine, hatta tüm viski dünyasına yeni bir soluk getirmek için düğmeye bastı.

İrlanda’da Diageo’dan satın aldığı yeni damıtımevi Waterford Distillery, sadece tek bir çiftlikte yetiştirilen arpalardan yapılan viskiler üretiyor. Henüz Mayıs ayının sonunda ilk ekspresyonlarını tanıttıkları serinin adı da buna uygun ‘Single Farm Origin Series’

Bannow Island, Ballykilcavan ve Ratheadon çiftliklerinin hasatlarından damıtılan viskiler

Pazarlama Dehası

Mark Reynier günümüz viski endüstrisinin en başarılı isimlerinden biri. 40 yılı aşkın bir süre en üst düzey şarap ve viski markalarının çatıları altında çalışmış ve yöneticilik yapmış bir isim. 2000 yılında 6 milyon pounda aldığı, atıl vaziyetteki Bruichladdich damıtımevini, yoktan var eden mimarlardan biri. Çocuğu gibi gördüğü bu işletmeyi hiç istemese de, ortaklarının baskısıyla 2013’te Remy Cointreau’ya 58 milyon pounda satmak zorunda kalıyor.

Denizin Öteki Kıyısı

Bunu üzerine hırs ve viskiyle kanı kaynayan herkesin yapacağı gibi, tabi yılların verdiği deneyim ve cebindeki milyonlara da güvenerek, yepyeni bir proje için kolları sıvıyor. Ancak bu sefer Irish Sea’nin öteki kıyısında. Kendi deyimiyle; hem İskoç malt viski sektörünün kavgalarından uzaklaşabilmek hem de biraz daha fazla D vitamini alabilmek için İrlanda’nın güneyinde, Atlas okyanusu kıyısında bulunan Waterford’u mesken seçmiş.

2004‘te Diageo’nun 40 milyon Euro yatırım yaparak inşa etmiş olduğu bir tesisi, içindeki tüm ekipmanla beraber, satın alarak başlıyor işe ve 2015’te burayı tam randımanlı bir damıtımevine dönüştürüyor. Burada başlatmak istediği şey ise tam bir devrim niteliğinde…

Bruichladdich’te yaptıklarım Waterford’da yapacaklarımın yanında solda sıfır kalacak!

Mark Reynier

Viski Sektörüne Teruar Damgası

Waterford damıtımevi lojistik açıdan stratejik bir konuma sahip. Civar bölgede İrlanda’nın en yoğun ve en kaliteli arpa üretimi yapılmakta. Bölgedeki çiftliklerin ürünlerini sıkı takip ediyor ve periyodik olarak bu çiftliklerin ürünlerini kalite testine tabi tutuyorlar. Buranın İskoçya’ya nazaran daha çok güneş alması, gündüz süresinin uzun olması gibi etmenler, tahıl kalitesini olumlu etkilemekte. 19 ayrı toprak tipinin işlendiği toplam 72 çiftlikten numuneler alınmış ve organik ve biyodinamik yetiştirme üzerine testler yapılmış. Bu testlerin sonucuna göre İrlanda arpası, İskoçya’da yetişenlere göre, viskiye uygunluk açısından birkaç adım önde gözükmekte. Demek ki İrlandalılar boşuna dünyanın en iyi arpa suyunun topraklarında yetiştiğini söyleyip durmuyorlarmış.

“Yıllarca herkes viskinin kalitesinin neye dayandığı konusunda atıp tuttu. Önceleri imbiklerden bahsediliyordu, sonra kullanılan su ön plana çıktı, bu sıralarda da fıçı tipleri revaçta. Biz burada malt viskiyi dünyanın en kompleks içkisi yapan elementi ön plana çıkartmaya uğraşıyoruz. Viskiye o harikulade tadı veren ana etken; Arpa’yı” 

Sektördeki bilgi ve tecrübeleri sayesinde Mark Reynier, şarap dünyasının en önemli kavramlarından biri olan “Teruar”ın, ürün kalitesi ve pazarlamasında ne denli etkin bir gösterge olduğunu bilmekte. Ve viski dünyasında bu kavramın ne kadar göz ardı edildiğinin de farkında. İşte asıl gerçekleştirmek istediği, Teruar kavramını viski dünyasına empoze edebilmek. Ürettikleri tek malt viskiler, sadece tek damıtımevinde ve %100 İrlanda arpası kullanılarak değil, sadece ve sadece tek bir çiftliğin arpasından damıtılmakta. Piyasaya yeni sürdükleri ‘Single Farm Origin’ serisinin ilk 3 ekspresyonu, Bannow Island, Ballykilcavan ve Ratheadon çiftliklerinin hasatlarından üretildi. Waterford’un bir başka avantajı da, Diageo zamanında yapılan dev tahıl ambarı. Bu ambar tam 46 farklı çiftlik mahsulünü uygun koşullarda saklayabilecek büyüklükte. Damıtımevi, yılda 3 milyon litre alkol işleme kapasiteli tesislerinde, her hafta farklı bir çiftliğin mahsulünü işlemeyi amaçlıyor. Bu her farklı mahsulden üretilen ilk alkol için de, lezzet tarzına en uygun olacak şekilde belirlenmiş fıçı tipleri kullanıyorlar. Bu sayede belirli bir arpanın, viski tadı üzerinde yarattığı tüm etkileri takip ve kayıt altına alabilmekteler. Teruar oluşturmak için olmazsa olmaz bilgiler.

Bu arada fark ettiyseniz Waterford diğer İrlanda viskileri gibi ‘Whiskey’ olarak yazılmıyor. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da diğerlerinden farklılık gösteriyorlar ve bunun nedenini, yine son derece farklı bir konsept ile dizayn edilmiş internet sitelerinde açıklamışlar.  

Mark Reynier yeni projesi ile ilgili; “Waterford olarak işleri diğerler arkadaşlardan farklı yaptığımızı biliyorum ama viskimize o kadar çok güveniyoruz ki, öyle farklı içki türleri, fıçı satışları ya da değişik fıçılarda bitiş vermeler gibi pazarlama taktiklerine ihtiyacımız yok.” diyor ve şunu söylerken gayet kendinden emin, “Şu ana kadar yapılmış derinliği en fazla İrlanda viskisini yapıyoruz orası kesin. Ama şunu göreceksiniz ki aslında tüm viski dünyasının en derin tek malt viskisini üretiyoruz.”

70£’luk “The Waterford Single Farm Origin” serisi şişeleri bu ay içerisinde Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra Tayvan, Çin, Japonya ve Kanada’da satışa sunulacaktı ama Covid-19 yüzünden sanırım biraz aksadı.


You may also like

Leave a Comment