Bourbon Aficionado’ların dikkatine! ‘Unicorn Bourbon’ Alarmı

by viskihaber

Buffalo Trace Damıtımevi, onursal başkanları ve şu anki burbon endüstrisinin baş mimarlarından, Albay Edmund Haynes Taylor adına ürettikleri viski serisinin, 18 yıllık son ekspresyonunu duyurdu.

“2011’de ilk özel ekspresyonu üretilen ‘The Colonel E.H. Taylor koleksiyonu’nda şu ana kadar son derece nadir Single Barrel, Barrel Proof, Straight Rye Whiskey ve Small Batch şişeleri bulunmakta. Bu koleksiyonun 11. parçası. Önceki sürümlerden biri olan “E.H. Taylor, Jr. Four Grain Bourbon” 2018’de Jim Murray tarafından “World Whiskey of the Year” seçilmişti”

Bottled-in-Bond olarak üretilen Colonel E. H. Taylor 18 Year Old Marriage, şişesi %50 alkol oranına sahip ve Buffalo Trace’in özel üç ayrı mayşe reçetesi ile temelleri atılmış. Yine aynı firmanın “(Pappy) Van Winkle Collection”ında da kullandığı buğday burbonu ve iki ayrı çavdar burbonu 18 yaşlarına geldiklerinde evlendirilmişler. Ve bu enfes viski doğmuş. Belirtilene göre burunda vanilya ve sade kek, damakta karamel ve tarçın tatları belirgin olan viski bitişinde tütsülenmiş meşe, tarçın ve belli belirsiz taze nane notaları sunmakta.  

Colonel E. H. Taylor 18 Year Old Marriage, önümüzdeki ay Amerika pazarında 70$’lık tavsiye edilen fiyatıyla satışa sunulacak. Bu fiyattan ulaşabilecekler şanslı çünkü 2. El pazarına girdiğinde şu anki değerinin en az 10 katına çıkacağı ön görülmekte. Önerim şimdiden Amerika’da bir kaç viski paylaşım grubuna veya platforma üye olup, kendinizi şişe çıkar çıkmaz yaşanacak ‘teklif savaşlarına‘ hazırlamanız.

Örneğin koleksiyonun 2018 sürümü “E.H.Taylor Four Grain”in 2.el alkollü içki sitelerinde ortalama fiyatı 880$’a kadar yükselmişken, daha nadir bulunan 2015 sürümü “E.H.Taylor Cured Oak” şu sıralar 1500-1600$ aralığında.


İlgili Yazı:

You may also like

Leave a Comment