BIVROST: STAIRWAY TO HEAVEN

by viskihaber

Muhteşem manzarasıyla Kuzey Işıkları altında alkolünü damıtan Bivrost, Dünya’da kutba en yakın viski üreten damıtımevi oldu.

Bivrost damıtımevi 69 Kuzey enlemi üzerinde, Aurora Borealis’in hemen altında yer almakta

İskandinav mitolojisine göre Vikingler, Aurora Borealis’in, tanrıların dünyası ‘Asgard’ ile insanların dünyası ‘Midgard’ arasında bir köprü, bir patika olduğuna inanıyorlardı.  Ve bu ışıklara antik Nors dilinde ‘sallanan patika’ anlamında Biv – Rost adını takmışlardı. Bu sallanan patikaya tırmanmayı başarabilen insanoğlu, Asgard’a ulaşabilirdi.

Bivrost gerçekten dünyanın en çetin iklim şartlarında viski yapıyor diyebiliriz. Damıtımevinin bulunduğu 69 kuzey enleminde, en iyi yıllarda hava sıcaklığı -20 ila +20 derece menzilinde değişmekte. Günlük sıcaklık farkı da cabası. Düşük sıcaklıkta, olgunlaşma sürecini hızlandırabilmek adına, normalden küçük fıçılar kullanıyorlar. Böylece fıçı-alkol yüzey etkileşimini arttırarak, genç ama olgun bir viski üretmeyi başarmışlar. Şimdilik şeri, burbon ve yeni meşe fıçılar kullanmaktalar ama ileriki ekspresyonları için, ellerindeki aquavit fıçılarından da faydalanma niyetleri var. Bu fıçıları yıllandırmak için depoladıkları yer ise 2. Dünya Savaşı sırasında Norveç’i istila eden Alman askerler tarafından inşa edilmiş gizli yer altı tünelleri. Denizin hemen yanı başında bulunan bu sığınakta yıllanan viskinin karakteri, Adalar bölgesinde üretilen İskoç viskilerine çok yakın. Ayrıca bu tünellerdeki nem, buharlaşmayı azaltıyor. Böylece ‘Odin’in Payı’ da düşmüş oluyor. Evet; İskandinav damıtımevleri meleklerin payına böyle demeyi tercih ediyorlar.   

https://www.lyngen.com/tour/daytour-aurora-spirit-distillery/
web sitesi üzerinden kuzey ışıklarını görmeye giden viski severler, Bivrost damıtımevini de ziyaret edebilirler.

Viskileri için Finlandiya’dan gelen, planet ve popino tipi arpadan elde edilen, Viking Maltını damıtıyorlar ve Lyngen Alplerinin yumuşacık buzul sularını kullanıyorlar. Viskilerini İrlanda stili, 3 kez damıtıyorlar. Dünyanın en kuzey bölgesinde, yüzyıllardır yetişen ‘Arktik Arpa’ üretimini yeniden canlandırmak için de 2019’da bir proje başlatmışlar.

2016’nın Kasım ayında yatırdıkları ilk viskilerini, geçtiğimiz Mayıs ayında şişelediler. 2025’te şişelemeyi planladıkları ana viskilerine kadar, çıkaracakları iki küçük ölçekli şişelemeden, ilki bu. Bir daha bulunamayacak ve koleksiyon için uygun olan bu ekspresyona, İskandinav mitolojisinde ‘Sisli Dünya’ olarak bilinen ‘Niflheim’ adını koymuşlar. 2020 Kasım ayında şişelemeyi planladıkları, burbon fıçısında olgunlaşıp, eski Islay kırmızı şarap fıçılarında sonlandırılan, ikinci ekspresyonun ismi ise ‘Nidavellir’ yani ‘Karanlık Dünya’

You may also like

Leave a Comment