BATAN GEMİNİN VİSKİLERİ

by viskihaber

Viski ve tarih severler, SS Politician gemisini ve yaşadığı talihsiz kazayı son derece iyi bilirler. Savaş zamanı Jamaika/Kingston ve New Orleans limanlarına erzak götürmek için Britanya’dan yola çıkan gemi, 1941’de İskoçya’nın batısındaki Hebrides takımadalarından biri olan Eriskay kıyılarında karaya oturmuş.

SS Politician yüzer halde son fotoğrafı
Geminin karaya oturup battığı yer

Filmlere de uyarlanan Whisky Galore kitabının ilham kaynağı, SS Politician gemi batığından, çıkarılan bir viski şişesi, ‘The Grand Whisky Auction’ sitesinde açık arttırmaya sunuldu. Şişe 1941’de batan gemiden, 1987 senesinde, bölgede çalışan dalgıçlar tarafından tesadüfen çıkarılmış.

Su altındaki kuvvetli gelgit akıntılarına rağmen, 46 sene sonra kırılmadan kurtarılan bu şişenin açık arttırmasına katılmak için son 4 gün.

Ambarlarında pamuk, ilaç, mühimmat gibi kargoların yanı sıra; Gilbey’s, Ballantine’s, VAT 69 gibi markaların bulunduğu, 28000 kasa viski de bulunmaktaymış.

2013’te de yine aynı batıktan çıkarılan şişeler yaklaşık 16000 dolara alıcı bulmuştu. Bu şişenin de minimum satış bedeli 12000$ olarak belirlenmiş. Müzayedenin sonunda şişe, ‘Whisky Galore’ filminin orijinal posteri ve yine gemiden çıkarılan, dalgıç kaskı ve tuğlalar ile birlikte geliyor. Viskinin kesinlikle içilmemesi, site tarafından kalın harflerle belirtilmiş.

SS Politician batığından çıkartılan bir çift şişe.
The Grand Whisky Auction sitesinde satışa sunulan şişe

Açık arttırmaya sunulan bu şişe, 1987’de bölgede kablolama çalışmaları yapmakta olan, Currie Brothers firmasının sahibi George Currie tarafından çıkarılmış.

 “Yüzümüzdeki gülümsemeden anlayacağınız gibi o gün harika bir dalış günüydü” diyor George Currie. (sol altta)

You may also like

Leave a Comment