BARLEY OF HOPE VİSKİSİ

by viskihaber

Asahi “Umudun Arpası”ndan viski damıtmak için kolları sıvadı.

Ne yazık ki 2011’de Japonya’da gerçekleşen büyük deprem ve tsunami felaketi sonrası Higashimatsushima şehri, derin bir yıkım yaşanmıştı. Takip eden yıllarda, bölgeye yardımcı olmak ve yeniden canlandırmak adına Asahi Beer, önemli bir sosyal sorumluluk projesi başlatmıştı. “HOPE” (Higashimatsushima Organization for Progress, Education, and Energy) organizasyonu ile iş birliği yapan Asahi, tsunami etkisiyle harap olan arazileri tekrar verimli hale getirmek ve bölge ekonomisini hayata döndürmek için bu arazilerin bir kısmına arpa ekimi gerçekleştirdi. Proje başarılı olunca bu tarlaların sayısı ve alanı yıldan yıla arttı, öyle ki 2020 sonunda toplam 19 hektarlık bir alandan, 150 tona yakın arpa hasat edildi. Asahi ilk hasattan beri tüm ürünü yerel çiftçiden satın alıyor ve ticari olarak değerlendiriyor. 2016’da Sumidagawa Brewing ile ortak ürettikleri butik bira “Barley of Hope Ale”de ve daha sonra çıkarttığı birçok şişelemede, bu arpaları kullandı.


Ama artık hasat o kadar arttı ki, Asahi biranın ötesine bakmaya başladı. Önümüzdeki ay kendi tesislerinde maltlayacağı arpaları, 2022’de damıtması için Nikka’nın Miyagikyo damıtımevi ile anlaştı. 1 ton malttan 400L kadar damıtıldığını düşünürsek, yaklaşık 60,000L bir viski anlaşmasından bahsediyoruz ki bunun hepsi fıçı sertliğinde.

Son düzenlemelerden dolayı yerel arpaya olan talep patlaması, dünya çapında Japon viskisinin, birasına nazaran daha popüler olması bu projenin potansiyelini katlayarak arttırıyor. Bununla beraber Asahi ve Nikka gibi devlerin ufak dokunuşlarıyla üretilecek üst segment bir viski ile, felaketi yaşamış bölgenin ekonomisine yapılabilecek katkıyı varın siz düşünün.

“Barley of Hope Whisky” (isminin bu olacağını düşünüyorum) 2022’de damıtılsa, şişelenmesi için biraz daha beklememiz gerekecek ama öyle güzel gelecektir ki beklediğimize değecektir. Kanpai!

You may also like

Leave a Comment