AMRUT’UN YENİ VİSKİSİ 3 KEZ DİSTİLE: TRIPARVA

by viskihaber

%50 alkol oranlı Amrut Triparva Hindistan’da üretilen, ilk 3 kez damıtım işlemiyle üretilen viski.

Çoğunlukla İrlanda viskileri ile özdeşleştirilen 3 kez damıtma işlemi aslında tüm dünyada uygulanabilen bir yöntem. Bu işlemi uygulayan Amerikan, İngiliz ve İskoç viskileri de bulunmakta. Her damıtım işleminde viskiyi ağırlaştıran etmenler geride bırakıldığından, üçüncü damıtma işlemi sonrasında daha hafif bir alkol meydana çıkıyor. Ayrıca bakır imbikle temas süresi de arttığı için meyvemsi notalar da artmakta. Ancak kontinü damıtım ya da çift damıtmaya göre daha uzun ve pahalı bir işlem olduğu için, her damıtımevinin tercih ettiği bir uygulama değil.

İrlanda Bushmills damıtımevi imbikleri 3 kez damıtma için kullanılır.

Hindistan’ın ilk 3 kere distile viskisi Triparva da belirtilen notlara göre; tuzlu karamel, hindistancevizli- vanilyalı muhallebi ile meşe kokuları yaymakta. Meyve kokteylinin hissedildiği ilk yudumdan sonra damağa şeftali, kavun, plantain muzu, portakal ve muhallebi lezzetlerini bırakmakta.

Plantain Muzu
Vanilyalı muhallebi

Toplamda 6000 şişe üretilen Amrut Triparva’dan, Hintli viski tutkunları için ayrılan 600 tanesi Bangalore’da satışa sunulacakken, dünya çapında ise 5400 şanslı viski sever bu şişeye sahip olabilecek.

You may also like

Leave a Comment