2020’de takip edilmesi gereken İrlanda Viskileri

by viskihaber

İrlanda Viskilerinin yeniden doğuşu geçtiğimiz senelerde göz ardı edilemeyecek bir güç halini aldı ve piyasaya sunulan itibarlı marka ve ürünler sayesinde de, önümüzdeki senelerde bu başarıyı sürdürecekler gibi gözüküyor. 2020 yılı için de takip etmeye değer İrlanda Viski markalarına sizler için göz attık.

İrlanda viski kategorisini tek bir kelime ile belirtmek gerekirse, “hacıyatmaz” en doğru tercih olacaktır. Aynı yüzyıl içerisinde (1900’ler) baş döndüren ihtişamlı bir dönemden, tamamen yok olma tehlikesine kadar her şeyi yaşayan İrlanda Viski pazarı şimdi yine adına Rönesans diyebileceğimiz bir yükseliş döneminde.

Halihazırda İrlanda’da,  eklenecek olan Powerscourt, Clonakilty, Dublin Liberties ve Roe & Co  ile beraber işlevsel tam 26 damıtımevi bulunmakta. Ve hiç şüphesiz bu sayı önümüzdeki sene ve sonraki senelerde de artacaktır. Buna paralel olarak İrlanda viskilerinin küresel anlamda satış rakamları da etkileyici bir oranda artmakta. Verilere göre önceki sene 9,3 milyon olan ‘9 litrelik kasa’ satış barajı, 2019 senesinde 10,3 milyona kadar yükselmiş gözükmekte. Artış sadece miktar olarak değil, değer olarak da sabit. 2018 yılında 5,7 milyar dolar olan satış rakamları, 2019’da 6,2 milyar dolara yükselmiş.

‘Irish Distillers’ CEO’su Conor McQuaid önümüzdeki yıl ile ilgili beklentilerini şu şekilde belirtiyor: “Premium ürünlerin 2020 senesinde de İrlanda Viski kategorisini sırtlayacağını söyleyebiliriz. Redbreast’in başı çektiği Prestij aralığındaki büyümeyi +%25, Spot pazardaki büyümeyi ise +%40 olarak öngörüyoruz . Bu veriler Premium ve Super-Premium İrlanda Viskilerinin, özellikle de Y jenerasyonu tüketicilerin iştahını arttırdığını göstermektedir”  

Aşağıda 2020 yılı için de takip etmeye değer gördüğümüz markaları görebilirsiniz:

JJ Corry:

İrlanda Viskisi harmanlayıcısı Chapel Gate tarafından yaratılan JJ Corry markası 2019 senesi içerisinde birkaç ürün piyasaya sürdü ve ‘fıçı deneyimleme’ furyasına hızlı bir giriş yaptı. Geçen sene sunduğu en çarpıcı ürün, ‘ilk defa’ tekila ve mezcal fıçısı bitişli İrlanda Viskisi olan şişe oldu. Yeni senede JJ Corry’nin yapacağı olgunlaştırma deneyleri neler olacak merak konusu.

Dingle Distillery:

Eski Glen Moray baş damıtımcısı Graham Coull’un geçtiğimiz Ekim ayında uğruna İskoç viskilerini bıraktığı ve başına geçtiği Dingle Distillery de, yine bu yıl takip edilmesi gereken bir marka. Graham Coull’un 14 yıllık “Scotch” tecrübesinin nasıl bir etki yaratacağını görmek için, İrlanda Denizi’nin öte yanındaki “Whisk(e)y” severler sabırsızlıkla beklemekteler.

Proper No Twelve:

Sahibi ünlü MMA dövüşçüsü Conor McGregor’un, ne yapacağını kestirmesi zor ve tartışmalı bir karakter olduğu bilinen bir gerçek. Kendisi daha yeni Ağustos’ta Dublin’deki bir mekanda durduk yere ortalığı karıştırdı. Ama ürünü Amerika’da çıkar çıkmaz tüm raflarda tükendi ve Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya pazarlarına da çok hızlı ve başarılı bir giriş yaptı. Bakalım Proper No Twelve  bu momentumu önümüzdeki sene de sürdürebilecek mi?

You may also like

Leave a Comment