1725 MALT İSYANI HATIRASINA

by viskihaber

26 Haziran günü İskoçya’da 1725 yılında yaşanan “Malt İsyanı”nın yıldönümü. Glasgow Distillery de bu isyanın anısına yeni bir malt harmanı şişelemiş.

%40 alkol oranıyla şişelenen Malt Riot, İskoç tek maltlarının harmanlanmasıyla oluşmuş. Harmanın kalbinde ise Glasgow damıtımevinin 1770 viskisi yer almakta.

1725’te şehrin 20km kadar güneyinde bulunan Hamilton kasabasında kıvılcımlanan isyan, hemen ardından Glasgow’a sıçrıyor. Nedeni; adından da anlaşılacağı üzere yüksek malt vergileri.

Bu olayı ilginç kılan bence Daniel Campbell’in hikâyesi. Şehirdeki malt ambarlarını barikatlarla kapatan halk, tüm vergi memurlarını da def etmiş. Yetmemiş, zamanın Glasgow milletvekili Daniel Campell’in da evini yıkıp yağmalamışlar. Öncesinde limanda vergi müdürü olan koca Daniel Campbell, cüssesi ve servetinden dolayı ona böyle denirmiş, meclise girdikten sonra malt vergilerinin arttırılmasında başroldeymiş.

Evi yakılıp yıkıldığı için, belediyenin kendisine tazminat olarak ödediği 9000£’u alan Daniel Campbell batıya gitmiş ve Islay adasını satın almış (hatta Jura adasının da bir kısmını). Evet, bildiğimiz Islay adası, Jacobite isyanı sonrası, kamu arazilerini direk kraliyete bağlayan yasa olan “The Heritable Jurisdictions Act of Scotland” 1746’da çıkarılana kadar, Daniel Campbell’e aitmiş. Kaderin cilvesi mi, yoksa eşsiz bir öngörü mü desek, Daniel Campbell yeni sahibi olduğu bu bölgelerde yaşayan çiftçileri tamamen arpa ekimi için teşvik etmiş, arpa dışında başka bir şey ekmeyeceksiniz demiş. Ardından ‘single malt scotch whisky’ üretiminin yasallaşması için lobi faaliyetleri yapmış. Bu faaliyetler, yavaş yavaş İskoçya’nın dört bir tarafına yayılmış. Sonrasını biliyorsunuz…

Malt Riot eskpresyonu, belirtilene göre burunda; taze meşe, vanilyalı dondurma ve sümbül gibi çiçeksi notalar sonrasında damakta; elma şekeri, kuru baharat, pişmiş ananas ve sütlü çikolata tatları sunmakta.

Glasgow damıtımevi kurucularından ve CEO Liam Hughes: “Glasgow halkının; inandıkları şeylerin arkasında nasıl birlik olup, sonuna kadar durduğunu, Malt isyanı yeniden kanıtlanmıştır. Bu olayın, İskoç viski endüstrisinin bu günlere gelmesindeki katalizör etkisinden dolayı, bence önemi çok büyük” diyor, “Yavaş yavaş unutulmaya başladığını düşündüğümüz bu tarihi olayı, yeni ekspresyonumuzla hatırlatmak istedik.” Malt Riot, şu an Glasgow Distillery’nin web sitesinde 25£ fiyatıyla satışta. Ay sonuna doğru da seçkin satış noktalarında yerini alacak. Slainte!

You may also like

Leave a Comment